SATSO'da Nefes Kredilerinde imzalar atıldı

Söz konusu imza töreni; Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde, Denizbank İstanbul Anadolu-2 Bölge KOBİ Satış Müdürü Yakut Burak Yeşilmen, Adapazarı Şubesi Müdürü Mehmet Arıcı, Erenler Şube Müdürü M. Çağlar Camkıran’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Covid-19 salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanması amacıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinden SATSO üyeleri de istifade edebilecek.

TOBB, KGF ve Denizbank iş birliği kapsamında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsa üyesi olan ve yıllık cirosu 25 Milyon TL’nin altında olan KOBİ’lere özel, 2020 yılında 6 ila 8 ay süreyle anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemeli 12 eşit taksitli ve yüzde 7,5 yıllık faiz oranıyla Nefes Kredisi sunulacak.


Protokol imza töreninde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, salgın sürecinde üyelerin ekonomik istikrarının korunması için çalıştıklarının altına çizerek, “Ekonomimizin temelini oluşturan KOBİ’lerimizin nefes almasını sağlayacak yeni bir nefes kredisi çalışmasına SATSO olarak destek verdik. İş dünyamızın nefes almakta zorlandığı bir dönemde gelen bu destek bizler için çok önemli. Nefes kredisinin ekonomik mücadele veren KOBİ statüsündeki tüm üyelerimize ciddi katkı sunacağını temenni ediyoruz. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere nefes kredisi projesine önceden olduğu gibi şimdi de katılımcı banka olarak destek veren Denizbank’a, üyelerimiz ve tüm iş camiası adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“KOBİ’lerimiz üzerine düşeni yaptı şimdi sıra bizde”

Denizbank İstanbul Anadolu-2 Bölge KOBİ Satış Müdürü Yakut Burak Yeşilmen ise DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’in iyi dileklerini ve mesajını paylaşarak “Ekonomimizi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ’lerimizin yanındaki güç olmak amacıyla, piyasa faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık. KOBİ’lerimiz, Koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakarlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgah, dükkan, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. 2017 yılında KOBİ’lerimize düşük faiz imkânı tanıdığımız ilk Nefes Projesi önümüze geldiğinde, hiç tereddüt etmeden tek özel banka olarak yerimizi aldık; devrim niteliğindeki bu iş için taşın altına elimizi koyarak toplam 12 bin KOBİ’ye, 1,1 milyar TL kredi kullandırdık. 2018 yılında da, piyasada mevduat faiz oranı yüzde 15’e yakın, kredi faiz oranları ise yüzde 17-18’ler civarında iken, aylık yüzde 0,99 faizli kredi imkânı ile KOBİ’lere nefes aldırmak üzere yeniden bir araya geldik. Toplam 1.3 milyonun üzerinde işletmenin üye olduğu TOBB, Hazine Müsteşarlığımız ve Kredi Garanti Fonu’nun desteği sayesinde 4 banka ve 2 katılım bankası güçlerimizi birleştirdik, kamu bankalarının yanında yine tek özel banka olarak yerimizi aldık. Bu projede de toplam 8 bin KOBİ’ye, 1,2 milyar TL kredi kullandırdık. Şimdi ise; üçüncüsü tesis edilen Nefes Kredisi projesinde, 3 Milyar TL tutarında krediyi gerçek ihtiyaç sahibi KOBİ’lerimize aktarmak için var gücümüzle çalışacağız” dediğini belirtti.