top of page

Baro Başkanı Burak net konuştu

Sakarya Baro Başkanı Burak  son günlerde Barolarla ilgili olarak çoklu baro ve baroların seçim sisteminde değişikliliği ile ilgili basın açıklaması yaptı. Burak avukatların ve baroların ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatabın Barolar ve TBB olması gerektiğini ifade etti.

Sakarya Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Baro Başkan Yardımcısı Av. Osman Ayar, Genel Sekreter Av. Ümit Fırtın ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Savunma ve adalete erişim hakkı kısıtlanacak

Daha önce, 19 Mayıs 2020 ve 1 Haziran 2020 tarihlerinde toplanan Baro Başkanlarımızla birlikte her iki toplantının sonucunda birer bildiri kaleme alarak kamuoyu ile paylaştıklarını ifade eden Baro Başkanı Abdurrahim Burak, “Bu bildirilerde, Pandemi sürecinde esas gündemimizin ülkemizin ve mesleğimizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için çaba sarf etmek olduğu ve bu nedenle Avukatlık Kanunu’nda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerinin doğru bulunmadığı açıkça belirtilmiştir. Her iki bildirimizde de Avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatabın Barolar ve TBB olması gerektiği de vurgulanmıştı. Türkiye Barolar Birliği’nin yaptığı çağrı ile 17 Haziran 2020 tarihinde tüm Baroların bir basın açıklaması yaparak düşünce ve kanaatlerini kamuoyu ile paylaşması ve vatandaşlarımızın avukatlık kanunu değişikliği süreci konusunda bilgilendirmesi istenilmiştir. Bahsi geçen bildirilerin üzerinden geçen süre zarfında ortak çağrımızın dikkate alınmadığı, aksine sürecin devam ettiği görülmektedir. Sanılanın aksine, yapılmak istenen değişikliklerin Avukatlar veya Barolardan daha çok vatandaşları ilgilendireceği, adliyelerde hak arayan, hakkındaki bir isnattan dolayı yargılanan insanların savunma ve adalete erişim hakkını kısıtlayacağı hatta ortadan kaldıracağı bilinmelidir”

diye konuştu.

댓글


bottom of page