Zemin Sıvılaşması nedir izleyince şaşıracaksınız

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Topluluğu tarafından “Adapazarı Zemin Çalıştayı” düzenlendi. Seminerde Adapazarı'nda meydana gelen depremlere dikkat çekilirken, şehirde bazı mahallelerde zeminde sıvılaşmalar olduğuna dikkat çekildi..

Doç. Dr. Ertan Bol konuşmasında Adapazarı’ndaki zemin sıvılaşması konusuna değindi. Adapazarı haritasını göstererek zemin konusunu değerlendiren Doç. Dr. Bol, bazı bölgelerde sıvılaşma olmadığını ancak Semerciler ve Cumhuriyet mahalleleri gibi bölgelerin sıvılaşma bölgeleri olarak görüldüğünü söyledi.


PEKİ NEDİR BU ZEMİN SIVILAŞMASI

Zeminin sıvılaşmasının kendisi hasara sebep olan bir olay değildir. Ancak, bu olayın büyük yer değiştirmelere sebep olması, büyük hasarları doğuran temel göçmelerine sebep olur. Deprem hareketi ile oluşan zemin sıvılaşması, büyük kütleler halinde şev akmalarına sebep olabilir. Tamamen sıvılaşmış zemin blokları onlarca kilometrelik mesafede saatte onlarca kilometre hızla akar. Bu tür akmaya, özelikle gevşek, suya doymuş nispeten dik şevlerde ve yamaçlarda rastlanır.


Zeminin sıvılaşması sonucu, yapı zemine batma veya hafif yapılarda yukarı doğru hareket ederek yüzme eğilimi gösterebilir. Sıvılaşarak kayma dayanımı kaybolan zeminde, yön değiştiren küçük kayma gerilmeleri büyük şekil değiştirmelerine sebep olur. Bir zeminin sıvılaşması esas olarak gevşek bir yerleşime sahip olmasına, daneler arasındaki bağa, kil miktarına ve boşluk suyunun drenajının engellenmesine bağlıdır.