Yasak başladı! İşte ayrıntılar

Yeni tedbir kararı ile birlikte araç giriş çıkışına kapatılan ilimizde, saatler 00.00'ı gösterdiğinde polis ekipleri şehrin giriş çıkışlarını tuttu.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan yeni tedbirleri açıklamıştı...

Yeni tedbirler kapsamında, aralarında ilimizin de bulunduğu 31 ilde şehre araç giriş ve çıkışlarına yasak getirildi... Alınan karar, bu gece itibariyle yürürlüğe girdi. Yasak kararı sonrası saatler 00.00'ı gösterdiğinde, polis ekipleri şehrin giriş çıkışlarında önlemler almaya başladı...

D-100 Karayolu Esentepe Kavşağında önlem alan ekipler, şehre girmek isteyen araçlar içerisinde ikametleri Sakarya olan vatandaşlar, şehre girdikten sonra 14 gün boyunca evde karantina altında tutulacakları tebliğ edildi.

Yapılacak kontrollerde karantina kararı verilen vatandaşlar evlerinde bulunmazlarsa adli ve idari cezai işlem uygulanacak. 

Polis ekipleri, durdurdukları araçlarda vatandaşların ateşlerini ölçerek, kimlik kontrolleri yaptı. 

31 ŞEHİRDE ALINAN GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞININ DETAYLARI 1- Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır.

2- Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinden kalmaları esas olacaktır.

3- Bu illerde aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilecektir.

a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmaküzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimive naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimatyeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgelerile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacınıgösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Buşekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişimsürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymakzorundadırlar.

b-) Yurt içinde ticari yük/ yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığıyapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

f-) Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları (ticaret ve/veya sanayi, esnaf ve ziraat odaları vb.) temsilcilerinin de katılımıyla toplanan “İl Pandemi Kurulları” nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecektir.