Taranoğlu ; Orman Bakanlığı yapmış biri olarak konuşuyorum

Ersin Taranoğlu, siyasette bakanlık makamına kadar ulaşmış, önemli isimlerden birisi.Geçtiğimiz günlerde İnşaat Mühendisleri Odası'nın Olağan Genel Kurulu'nda Di Sapanca Kırkpınar'da yapımı süren teleferik projesi hakkında bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Aslında o açıklamaları durduk yerde yapmamıştı. Olağan Genel kurulda Sapanca Teleferik Projesi gündeme gelmiş, bazı konuşmacılar ise projenin ağaçların kesileceği ve ormanların doğal dengesinin bozulacağı yönünde eleştiriler yapınca , ''İnsanlık kurulduğundan beri tabiatla insan hep çatışmıştır. Zaten bu dengenin bozulması ve bozulan dengenin oluşması için gayretlerde devam etmiştir. Demokratik bir toplum fikirlerini söyleyecek tabi ki. Ben belediye başkanının yerinde olsam bu teleferiği çift yapardım birisini doğu tarafına birisini batı tarafına arasında tren çalıştırırdım elektrikli. Allah her şeyi insanı yarattığı için yarattı. Bütün güzellikleri insanı yarattığı için yarattı. Tavsiye ederim." demişti.


Orman Bakanlığı yapmış biri olarak konuşuyorum


Taranoğlu'nun bu konuşmasına bazı çevreler tepki göstermiş bazı çevreler ise desteklemişti.Eski Orman Bakanı Taranoğlu ile Teleferik Projesi hakkın da konuştuk. Söylediklerinin arkasında olduğunu ifade ederek , '' Ben o gün ne dediysem arkasındayım.Ama bunu geçmişte Orman Bakanlığı yapmış, barajların yapımında çalışmış bir isim olarak söylüyorum. Allah bize öyle bir doğa nasip etmiş ki. Bugün bir yerde bir miktar ağaç kesseniz, yarın oraya ağaç dikmezseniz bile ağaçlar kendiliğinden çıkar. Elbette bu konuda eleştirilerde olacaktır.


Çünkü tabiat o kadar güzel ki, bizim bu coğrafyamız için bugün belki bazı ağaçlar kesiliyor, Sapanca coğrafyası dediğin coğrafyada bugün ilk belki yapılırken bazı şeyler göreceğiz ama 5 sene sonra karşıdan bakacağız ki hiç bir şey görünmeyecek, . Benim hala diyorum ki Sapanca'nın doğu tarafına bir tane de batı tarafına ortadan da treni çalıştırıp oteller yapmak. Dünya oraya gelir."

Uludağ’da Teleferik Kurulunca Orman mı bitti


Eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu , Bursa Uludağ‘da Teleferik’in Uludağ’a ayrı bir hava getirdiğini ifade ederek ; ‘’ Elbette belki daha büyük ve daha kapsamlı bir teleferik ama bu teleferik Bursa Uludağ‘a yapılınca Uludağ’da Orman mı bitti.’’ifadelerini kullandı