Saadet Partisi'nden Asgari Ücret açıklaması

Saadet Partisi Erenler İlçe Başkanı Muhammet Ekşioğlu ve partililer, Yunus Emre Parkı meydanında bir araya geldi.

Gündemdeki asgari ücret görüşmeleri ve halkın geçim sıkıntısını değerlendiren İlçe Başkanı Ekşioğlu, “Gündemi takip eden her insanımızın bildiği üzere şu anda ülkemizin en önemli gündem maddesi asgari ücret. Aslında isminin bile tartışılması gerektiğini düşündüğümüz ve bu sebeple Saadet Partisi olarak insanca yaşam ücreti olarak isimlendirdiğimiz kelime anlamı olarak "en düşük ücret" manasına gelen asgari ücretin belirlenmesi için kurulan tespit komisyonu toplantılar düzenlemekte ve ortalama 20 milyon insanımızı direkt olarak ilgilendiren bir miktarı belirlemek için bir araya gelmektedir. Ancak üzülerek görüyoruz ki insanımızın alın terinin karşılığı olarak telaffuz edilen rakamlar komik ve tabiri caizse piyasa şartlarını ele aldığımızda dalga geçildiği izlenimi veren rakamlardır.


Bir yıl boyunca birçok değişkenlik gösterecek gıda ve temel ihtiyaçlar varken, değişkenlik göstermeyecek olan tek şey asgari ücretlinin alın terinin karşılığı olacaktır.

Bundan dolayıdır ki bu emeğinin karşılığının ne kadar olacağını belirlemek, lüks arabalarla gezip, dolgun maaşla hayatlarını idame eden, bugüne kadar asgari ücretle hiç hayatını idame etmemiş sendika başkanlarının insafına bırakılmamalıdır.

Açıklanacak olan ücret asgari değil, insanca yaşam ücreti, insanca yaşanabilecek ücret olmalıdır.”


ÇAY SİMİT BİLE ALAMAYACAĞIZ…

Halka açık yapılan basın açıklamasında Ekşioğlu bahsedilen rakamların en üst seviyesinde olanları ele alındığında dahi bir ailenin günde üç öğün sadece çay ve simit tüketimine yetmeyeceğini işaret ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Öyleyse buradan soruyoruz;

Siz bu ücreti belirlerken bir avuç rantçıyı mı düşünüyorsunuz yoksa evine helal lokma götürmek için çabalayan emek sahiplerini mi?

Elmastan, Pırlantadan, yattan, kürkten vergi almayan ama buna karşılık asgari ücretlinin maaşından daha parası eline geçmeden vergisini tahsil eden bir yönetim nasıl olur da asgari ücretlinin hakkını kolladığını iddia edebilir? Ne zaman bu yalanlarınıza son vereceksiniz?


Yapılan toplantılar sonrası kameralar karşısına geçip 3500 ile 3900 tl arası gidip geliyoruz diye rakam açıklayıp, bu rakamlar üzerinden oluşturmayı çalıştığınız algı yersiz ve gereksizdir.

Bütün zemini hazırlanmış açıklamayı planladığınız bu rakamlar oluşan hayat pahalılığı karşısında asgari ücretlinin derdine derman olmayacaktır. “