top of page

Sağlık müdürlüğünden Domuz Gribi açıklaması: 'Yok böyle bir şey'

Sağlık Müdürlüğü şehirde hastanelere grip şüphesiyle gelenlere 'Domuz Gribi' tanısı konulduğuna dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Sağlık Müdürlüğü grip vakalarının mevsimsel hastalıklar olduğuna dikkat çekti..


İl sağlık müdürlüğü son günlerde griş şüphesiyle hastanelere başvuranlara 'Domuz Gribi' teşhisi konulduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Açıklamada hastaneye gelen şikayetlerin mevsimsel grip vakaları olduğuna dikkat çekerek  İl Sağlık Müdürlüğü sosyal medya da başta olmak üzere il genelinde hastanelerde çok sayıda kişiye 'Domuz Gribi' teşhisi konulduğu yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğu, Domuz Gribinin bakanlığa ve Dünya Sağlık Örgütüne bildirimi zorunlu hastalıklar arasında yer aldığına dikkat çekilerek 'Bugün itibariyle gerek devlet gerekse özel hastanelere grip şikayetiyle gelen ve 'Domuz Gribi' teşhisi konulan hasta yoktur' denildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KONUYLA İLGİLİ OLARAK BASIN KURULUŞLARINA GÖNDERİLEN AÇIKLAMA ŞÖYLE Yurt genelinde olduğu gibi son günlerde ilimizde de etkili olan grip ve soğuk algınlığı vakalarıyla ilgili İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü açıklamalarda bulundu. Öğütlü, gribin (influenza), genellikle ekim ayından başlayarak mart sonu nisan başına kadarki dönemde sık görülen, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olarak tanımlandığına dikkat çekti. Kamuoyunda ilimizde son günlerde “Domuz gribi” vakalarının arttığı yönünde haberlerin yer aldığını belirten Öğütlü, ilimizde “Domuz gribi” adıyla bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bir grip türüne rastlanmadığını kaydetti. Öğütlü, hastanelere yapılan başvuruların mevsime bağlı soğuk algınlığı vakaları olduğunu belirterek, bu rakamların da normalin üzerinde bir düzeyde seyrettiğini ifade etti.

Bu aylarda hasta sayısında belirgin bir artışın beklendiği ancak bunun bir salgın olarak değil, mevsimsel grip hastalığının aktif dönemi olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulayan Doç. Dr. Öğütlü, mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok sayıda alt tipi bulunduğunu dile getirdi. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüslerinin sürekli değişerek hastalık yapabildiğini ifade eden Öğütlü  şunları söyledi "Son haftalarda yurt genelinde grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. İlimizde grip vakaları korkulacak bir salgın boyutunda değildir. Gripli hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığında benzer olduğu görülmektedir. Ülkemizde dolaşımdaki baskın grip virüsü influenza A (H3N2) virüsüdür. Bununla birlikte grip benzeri hastalıklara neden olan diğer solunum yolu virüsleri de dolaşımda yüksek düzeyde yer almaktadır. Dolaşımdaki diğer solunum yolu virüslerinin baskınlığı mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir."

Comments


bottom of page