SAÜ'de Corona virüsü önlemi !

Sakarya Üniversitesi önümüzdeki hafta başlayacak yeni öğrenim dönemi öncesi, Çin gibi Uzakdoğu'dan gelen öğrencileri tedbir amaçlı olarak Türkiye'de bir acil durum olması durumunda başvurulacak 25 hastaneden biri olan Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk ediyor. Rektör Fatih Savaşan, "Bunu tedbir amaçlı yapıyoruz" dedi.


Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 213 kişinin ölümüne neden olan corona virüsü için acil durum ilan edilmesinin hemen ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu an için Türkiye'de herhangi bir hastaya corona virüsü tanısı konmadığını açıklarken Çin gibi virüsün görüldüğü ülkelerden eğitim için ilimize gelen öğrenciler tedbir amaçlı olarak hastanelere sevk edilecek.

Sakarya Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Fatih Savaşan, önümüzdeki hafta başlayacak yeni akademik öğrenim dönemi öncesinde üniversite yabancı öğrencilerin de eğitim gördüğünü belirterek medyabar.com editörüne şunları söyledi.

"Üniversitemizde özellikle virüsün görüldüğü  Çin gibi ülkelerden eğitim için gelen öğrencilerimiz var. Bunların sayısı 24 kadar. Çeşitli bölümlerde eğitim görüyorlar. Üniversite olarak bu öğrencilerimizde tedbir amaçlı olarak test yaptırma kararı aldık. Bu nedenle Türkiye'de bir acil durum olması durumunda başvurulacak 25 hastaneden biri olan Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine yönlendiriyoruz. Burada hastalık gözükmesede de virüsün 14 günlük kuluçka dönemi takip edilecek.  Mesela 2 Ocak'ta gelen bir ögrencimiz takip edildi. Hastalığa rastlanılmadı"

Rektör  Savaşan bu tedbiri almalarındaki diğer amaçlarının da yurtdışından gelen öğrencilerin üniversitedi diğer ögrenciler arasında sosyal ayrımcılık olmaması olduğunu da söyledi. Savaşan konuyla ilgili olarak ta açıklama yapılacağını da belirtti

Bu arada Çin gibi virüsün görüldüğü ülkelerden ilimize gelen öğrenciler ilk geldikleri gibi hemen Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilerek burada hastalığın 14 günlük kuluçka dönemi takip edilecek