Pamukova'da açılacak taş ocağı için mahkeme kararı!

Pamukova Ağaççılar Mahallesi Kısık Kaya Mevkiinde 99 bin hektar alanda yılda 384 bin ton üretim yapacak taş ocağı ile ilgili Sakarya 2. İdare Mahkemesi ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline karar verdi..


Pamukova'da faaliyet gösteren Sezerler Haf. Nak. Taah.ve Tic.Ltd. Şti Pamukova Ağaççılar Mahallesi Kısık Kaya Mevkiinde 99,75 hektar alanda yılda 384 bin ton üretim yapılacak taş ocağını Pamukova Belediyesi  yargıya taşımıştı.


Pamukova Belediyesi açılacak taş ocağı için Sakarya Bölge İdare Mahkemesine, Bakanlıkça verilen ruhsatın iptali ve  Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce verilen “ ÇED Gerekli Değildir “ kararının iptali ile yürütmenin durdurulması  için dava açmıştı.


Sakarya 2. İdare Mahkemesinde görülen dava sonunda mahkeme, Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce verilen  “ ÇED Gerekli Değildir “ kararının iptaline karar verdi. Pamukova Belediyesince Bakanlığın verdiği ruhsatın iptali yönünde yürütmeyi durdurma talebi yönünde açtığı dava Sakarya 2. Bölge İdare Mahkemesi tarafından ret edildi.


Pamukova Belediyesi  Sakarya 2. İdare Mahkemesince verilen ret kararına itiraz etti. İtiraz İstanbul Bölge İdare Mahkemesince kabul edilip dosya Sakarya 2. İdare Mahkemesine gönderildi. Dava  Sakarya 2. Bölge İdare Mahkemesinde devam ediyor.  Daha önce aynı yer de bir başka firma tarafından açılacak taşocağı için Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve ruhsatı iptal etmişti.