top of page

Muhalefetten Asgari Ücret Tepkisi

Açıklanan asgari ücrete Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ecevit Keleş ve İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan'dan tepki geldi.. İki başkan yaptıkları açıklamalarda şu ifadeler yer verdi.


Emekçi bir yıl daha yüksek enflasyon altında yaşam mücadelesi verecek


Enflasyon rakamları ortada diyen CHP İl Başkanı Ecevit Keleş “Enflasyon rakamları ortada. Açlık sınırı belli. Bütün verilere rağmen maalesef AKP vatandaşı yokluğa, yoksulluğa itmeye devam ediyor. Halkçı CHP belediyeleri sınırlı imkânlara rağmen asgari ücretin en az 3 bin 100 TL olacağını açıkladı. Sendikaların açıkladığı rakamlar ve veriler eşiğinde asgari ücretin 3 bin liranın altında olmaması gerekirken açıklanan rakam 2 bin 825 lira. Açıklanan rakam çalışanı değil sermayeyi mutlu etmiştir. En başından bizim önerimiz asgari ücretten verginin kaldırılıp rakamın 3 bin 100 liraya çıkartılmasıydı. Maalesef olmadı. Emekçi bir yıl daha yüksek enflasyon altında yaşam mücadelesi verecek” dedi..


Bugünün geçim şartlarına bile yetmeyecek


İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan 2021 asgari ücret zammı için yapılan hesaplamalarda aile harcamalarına yer verilmediğini belirterek; "Komisyonun görevlendirdiği TÜİK, bekar bir işçinin yaşama maliyetini Kasım 2020 itibarıyla 2792 lira olarak belirledi. Bu hesaplamanın içinde ailenin harcamaları yoktu. Aralık ayında gerçekleşecek enflasyon oranı da yoktu. Ayrıca, 2021 yılında temel tüketim kalemlerindeki fiyat artışları da dikkate alınmamıştı. Belirledikleri net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Asgari ücret daha tespit edilirken eksiktir. Bugünün geçim şartlarına bile yetmeyecek oranda bir rakam tespit edilmiştir” dedi.


Asgari ücretin yetmeyeceğini söyleyen Kılıçaslan; “Siyasi otoritenin özellikle ekonomi alanındaki yanlışları halkı sefalete muhtaç etmeye devam etmektedir. Milletimiz asgari ücret ile yaşamaya çalışarak hayatına devam ediyor. Tüm işçilerimizin haksız vergiler ve faizlerle yoksulluğa mahkûm edilmemesi için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Ve inanıyorum ki, her bir vatandaşımızın yaşam mücadelesi vermeksizin yaşayabileceği Türkiye’yi inşa edeceğiz.” diye belirtti.bottom of page