Milletvekili Özkoç çok sert konuştu

CHP Grup Başkan vekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç dün Taşkısığı'nda mühimmat taşıyan kamyonun patlaması ile alakalı düzenlediği basın açıklamasında patlamada ölenler için cinayet olduğunu savunurken bu cinayetin göz göre göre işlendiğini söyledi. 

Özkoç fabrikada denetimini yapanların soğutucu sistemlerinin olmadığı 120 dakika duvarların savunacak yapıda olmadığını ve bunu nasıl görmediklerini söyledi.

Özkoç mecliste verdiği patlamanın neden olduğu ile alakalı araştırma önergesinin neden kabul edilmediğini sordu. 

Özkoç, Muhimmatı taşımasının kanuna ve yönetmenliğe uymadığını savunarak "Patlamanın nakliye için kullanılan aracın Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşmasında (ADR) belirtilen nitelikleri taşımaması, sürücünün SRC-5 sertifikalı olmaması, nakliyenin mütehassıs teknik elemanların denetim ve sorumluluğunda yapılmaması, farklı olan patlayıcı ürünlerin aynı araçta taşınmasına bağlı olarak indirilmesi sırasındaki sürtünme veya kamyonun egzoz gazının ısınmaya sebep olması sonucu meydana geldiği değerlendirilmektedir.'' ifadelerini kullandı''


“KURSAĞINDAN LOKMA GEÇEN HERKESİN ALLAH BELASINI VERSİN”

Özkoç son olarak MÜSİAD’ın yemek organizasyonu hakkında ise sert ifadeler kullandı. Özkoç, düzenlenen yemek ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; “Bu ülkenin cenaze sahiplerini, yaralıları değil MÜSİAD şube başkanı olan fabrika sahibini aradı. Ne oluyor benim ülkemde soruyorum. İnsanların hayatlarına kast edenler mi devlet tarafından, bakanlar tarafından korunuyor. Yazık değil mi benim ülkemin insanlarına? Daha sonra bu fabrika sahibi elini kolunu sallayarak bakanlarla birlikte kendi fabrikasında yaratılan zarar bölgesini birlikte dolaştılar. Yetti mi? Hayır. MÜSİAD başkanı ya bu kişi, MÜSİAD genel başkanı durur mu? Fabrikasını kaybetmiş, ölen canlar önemli değil. Yaralanan insanlar önemli değil. Bütün MÜSİAD başkanlarını Sakarya'da topluyor ve onlarla birlikte kendi MÜSİAD şube başkanına moral yemeyi veriyor. Allah belanızı versin! Tek kelimeyle söylüyorum, Allah belanızı versin! İnsanı düşünmeyen, hayatını düşünmeyen, yaşamı düşünmeyen her kimse bakanından patronuna kadar yoksulun ve mağdurun yok olduğu anda kursağından lokma geçen herkesin Allah belasını versin."dedi.