top of page

Maskesiz mesafesiz hastalık kapılıyor

Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Sakarya'da Korona Virüste yaşanan vaka artışı ile ilgili Sakarya Yeni Haber Gazetesine açıklamalarda bulundu. Son günlerde Fabrikalarda yaşanan vaka artışlarını değerlendiren Öğütlü; sorunun fabrikalar değil fabrikaya girişten önce bulunulan ortamlar olduğunu söyledi. İşçi personellerin virüsü dışardan fabrikaya götürdüğünü belirten Öğütlü, Sakarya'da insanların virüsü kafe ve diğer ortamlarda maskesiz vakit geçirirken kaptıklarını vurguladı. Öğütlü'nün açıklamaları şöyle:


VİRÜS KAFEDE, EVDE GELİYOR

"Her gün fabrika denetimleri yapıyoruz. İnsanlar kontrolsüz alanlarda, dışarıda, evde, kafelerde ve maskesiz mesafesiz her durumda hastalığı kapıyorlar. Vatandaşlar fabrikada kurallara uyduğu kadar sokakta, toplu bulunulan alanlarda da uysa vaka sayısı emin olun düşer. Fabrikalarda pozitif var ancak tehlikeyi oluşturan durum temaslıların fazla olması. Filyasyon ekiplerimiz her ihbara kulak veriyor, tüm fabrikaları gezip tespitlerini yapıyorlar. Bu konuda bir zafiyet söz konusu değil ancak fabrika personeli de virüsü dışardan alıp getiriyor. Virüs fabrikalarda oluşmuyor, bu ortama da dışardan geliyor. Yetkilileri uyarıyoruz, her gün valiliğimizce denetimler yapılıyor. Sorun sadece fabrikalar değil, insanların buluştukları noktalar."

GRİP SEZONUNDA ARTIŞ BEKLENİYORDU

"Sakarya'da tüm hastanelerimiz vakalara hazır durumda. Kış geldi, grip sezonuna girdik. Bu yüzden tedbirleri en üst düzeyde alıyoruz. Vakaların influenza dönemiyle birlikte artışı bekleniyor. Biz de şehirde en ufak bir sıkıntıya mahal vermemek adına tedbirleri en başında alıyoruz. Pandemi hastanemiz var, Yenikent biliyorsunuz Kasım'da korona hizmetine başlıyor, merkez hastanemiz SAÜEAH'ta tedavi hizmeti veriliyor. İlimiz Valilik, kamu kurumları, STK'lar ve sağlık ordusuyla koronayla mücadelede ülkede örnek durumda. Bu başarıya gölge düşmemesi adına önümüzdeki süreçte kalabalığa girmeyelim. Maske, mesafeyi dikkate alalım. Mümkün olduğunca temastan kaçınalım ve kurallara harfiyen uyalımComentários


bottom of page