top of page

Keleş'ten Işıksu'ya Destek !

Ortak akıl ile hareket edilmeli.

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’ya kentsel dönüşüm projesi için teşekkür etti. İl Başkanı Keleş açıklamasında, "Eğer başkanımız şehrin dinamikleri ile birlikte hareket ederse, gövdesini taşın altına koymasına gerek kalmaz, el birliği ile bu iş kısa zamanda çözüme kavuşur" dedi.


KENTSEL DÖNÜŞÜM

Sakarya’daki kentsel dönüşüm konusu, sonunda çözüme kavuşuyor. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında, "Adapazarı’mızın kalbinde çok önemli çalışmalara imza atıyor, kentsel dönüşümde taşın altına gövdemizi koyuyoruz. Şehrimizin tüm dinamikleri, tüm STK’ları ve milletimizin desteği olmadan başarılı olmamız mümkün değildir. Hedeflerimize inşallah hep birlikte ulaşmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulunarak çalışmaların başlayacağı mesajını verdi.


ORTAK AKIL İLE HAREKET EDİLMELİ

Belediye Başkanı Işıksu’ya destek mesajı yayınlayan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş ise, "CHP Sakarya İl Başkanlığı olarak birinci derece deprem bölgesi olan Sakarya’da kentsel dönüşüm yapılarak eski yapıların acilen yıkılması gerektiğini daha önce defalarca gündeme getirmiştik. Sözlerimize kulak vererek çalışmalara başlanacağını söyleyen Adapazarı Belediye Başkanı Sn. Mutlu Işıksu’ya duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Eğer başkanımız ortak akıl ile hareket ederek, şehrin dinamiklerini de bu işin içine alırsa, el birliği ile bu işin üstesinden gelineceği kanaatindeyim. Ortak akıl ile hareket edilirse başkanımız, taşın altına gövdesini koymak zorunda kalmayacaktır. Biz CHP Sakarya il teşkilatı olarak bu konuda başkanımızın destekçisi olacağız." ifadelerini kullandı.


“KAPSAM GENİŞLETİLMELİ, TÜM İLÇELER DÜŞÜNÜLMELİ”

Kentsel dönüşüm konusunun çok kapsamlı düşünülmesi gerektiğini belirten Keleş, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Yalnızca Adapazarı Belediyesi’nin adım atması elbette ki yeterli değil. Burada lokomotif Büyükşehir Belediyesi olmalı. Tüm ilçeler bir araya gelerek kapsamlı masterplan oluşturulmalı. Birinci sınıf tarım arazilerini imara açmak yerine, defalarca üzerinde durduğumuz “yerinde kentsel dönüşüm” mantığı devreye sokulmalı ki; hem değerli tarım arazilerimizi kaybetmeyelim hem de kentimiz için büyük risk teşkil eden sorunlu yapılara bağlı can kayıplarımızı, yaşayacağımız ilk depreme kadar bertaraf edelim. 2001 Yapı Denetimler yönetmeliğinden önce yapılan tüm binaların performans analizleri yapılmalı. Günümüz deprem yönetmeliğine uygun sonuç vermeyen binalar ivedilikle yılıp yenileri inşa edilmeli. Bunu yaparken de daha önce örneklerini gördüğümüz gibi, halk kesinlikle mağdur edilmemeli. Büyükşehir Belediyesi kapsamında bir müdürlük kurularak, halk ve müteahhitler bir araya getirilerek, Belediye garantörlüğünde bir kentsel dönüşüm sistemi organize edilmeli. Sorun büyük, deprem yarın olabilir. Tekrar Mutlu Işıksu’ya bu konuda açık desteğimizin altını çizmek isterim ancak, üzerinde durduğumuz kapsamlı çalışma için de bir saat dahi bekleyecek vaktimiz yoktur. 1999 yılından bu yana, tam 21 yıldır, bu konuda hiçbir adım atmayan bu zihniyet acilen geride bırakılmalı ve Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı başta olmak üzere, bu işin uzmanı mercilerle omuz omuza verilerek faaliyete geçilmelidir.” dedi.Comentarios


bottom of page