top of page

Karacan Davasında Karar Çıktı

Arifiye İlçesinde bulunan bir lastik fabrikasında meydana gelen olayda hayatını kaybeden Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın öldürülmesiyle ilgili davada karar çıktı. Katil zanlısı Sedat Uzunlar, 20 yıl ceza aldı.


KARAR ÇIKTI

13 Kasım 2018 tarihinde Arifiye İlçesinde bulunan bir lastik fabrikasında işçi olarak çalışan Sedat Uzunlar, iş yerindeki görev değişikliği sebebiyle sendika yetkilileriyle yaşadığı tartışma sonucunda o sırada fabrikayı ziyaret eden Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’a ait taşıma ruhsatlı silahı alarak önce Abdullah Karacan’ı başından vurmuş daha sonra ise Lastik-İş Mali Sekreteri Mustafa Sipahi ile Sendika Temsilcisi Osman Bayraktar’ı yaralamıştı. Kaçmaya çalıştığı ticari takside polis tarafından yakalanan Sedat U., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilirken Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın son duruşmasında karar çıktı.


20 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkemece verilen kararda; Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’ı öldüren ve 2 kişiyi yaralayan Sedat Uzunlar'a, Abdullah Karacan’ı kasten öldürme suçundan haksız tahrik indirimi uygulanarak 12 yıl 6 ay, 2 kişiye yönelik ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 3 yıl 9’ar ay ve ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki kanuna muhalefet suçundan 1 yıl 3 ay hapis ile 50 gün adli para cezası verildi. Öte yandan Sedat Uzunlar’a yönelik olarak ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 7 kişiye ise 3 yıl 4’er ay ceza verildi.


“OLAYIN İÇİNE BENİ ZORLA ÇEKTİLER”

Karar öncesi Sedat Uzunlar'ın avukatı sanığın savunmasının maddi delillerle desteklendiğini belirterek, meşru müdafaa kapsamında beraatine karar verilmesini, mahkeme aksi kanaatte ise haksız tahrik hükümlerinin en üst sınırdan uygulanmasını ve sanığın tahliyesini istediğini belirtirken Sedat Uzunlar ise, “Silahın ateşlenme olayı ile benim dışarı çıktığım an arasında 3 saniye süre var. Bu konuda avukatın beyanlarını kabul etmiyorum. 3 saniyede böyle bir eylemin yapılıp yapılamayacağının takdirini size bırakıyorum. Ayrıca telefonumu kendim vermedim, Genel Başkanın söylemesi üzerine döverek aldılar. Hiçbir zaman farklı ifade vermedim, ne yaşadıysam anlattım. Deliller toplandıktan sonra ifade değiştirmedim. Olayın içine beni zorla çektiler” dedi.


Comments


bottom of page