top of page

Köprülü Kavşak Açılışa Hazırlanıyor

Basın mensuplarıyla Ormanpark’ta bir araya gelen Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimizde Sakarya SGK kavşağında, yıllardır yaşanan trafik sorununu artık çözüyoruz. Sakarya SGK Köprülü Kavşak çalışmalarımızda son noktaya geldik. Adapazarı, Serdivan ve Erenler kesişim noktasında bulunan düzenleme ile üç ilçenin de ulaşımını rahatlatıyoruz ve zaman kaybını ortadan kaldırıyoruz. Köprülü kavşak 22 m eninde, 33 m açıklıkta olup proje kapsamında 1.200 metre uzunluğunda istinat duvarları, kaldırım ve yağmur suyu hattı imalatı yapılmıştır. Ayriyeten toplamda 10 bin m³ beton, 800 ton demir, 50 bin ton asfalt kullanılmıştır” açıklamalarında bulundu. Açıklama sonrası Başkan Ekrem Yüce ile beraber SASKİ Genel Müdürü Yiğit Turan, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Oktar, Fen İşleri Dairesi Başkanı Cevat Malçok ve Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Kenan Şahin, basın mensuplarıyla çalışmalara bilgi paylaşımında bulundu.

Köprünün yüksekliği karayolları mevzuatına uygun

Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerinin yoğun bir çalışma yürüttüğü proje köprü bölümü Karayolları mevzuatlarına uygun olarak, 4 buçuk metre yüksekliğinde, 32 buçuk metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğinde inşa edildi. Projenin inşasında ayrıca, köprünün güçlendirilmesi için Ard Germe (Çelik halatların gerilmesi) tekniği kullanıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sigorta Köprülü Kavşağı'na geçerek kavşağın maliyetini de kamuoyu ile paylaştı. Başkan Yüce, "Hepimizin bildiği gibi yılların özlemi olan ve sigorta kavşağı olarak dillendirdiğimiz yıllardır yaşanan trafik sorununu artık çözüme kavuşturduğumuzu ilan edebiliriz. Sakarya sigorta köprülü kavşak çalışmalarında son noktaya geldik. Adapazarı, Serdivan, Erenler kesişim noktasında bulunan düzlem ile 3 ilçenin ulaşımını rahatlatıyoruz ve zaman kaybını ortadan kaldırıyoruz. Köprülü kavşak 22 metre eninde, 33 metre açıklıkta olup 1200 metre uzunluğunda istinat duvarları, kaldırım ve yağmur suyu hattı imalatı yapılmıştır. Toplamda 800 ton demir ve 50 bin ton asfalt kullanılmıştır.

Sigorta köprülü kavşağının maliyeti çevre düzenlemesi ile birlikte yaklaşık 40 milyon TL'ye ulaşmıştır. 10 Ocak Pazartesi günü Büyükşehir toplantısından sonra resmi tören ile açılışını yapmayı düşünüyorduk. Fakat belki biraz erteleyebiliriz. En uygun zamanda bu kavşağın görkemli bir törenle açılışını gerçekleştireceğiz" dedi.
Comments


bottom of page