top of page

İstanbul Bölge İdare Mahkemesin‘den Teleferik kararı

Sapanca İlçesinde yapımı devam eden Teleferik Projesinde, yürütmeyi durdurma için açılan davayı mahkeme ret etmişti. Konuyla ilgili İstanbul Bölge İdare Mahkemesine bu karara itiraz için yapılan başvuru da ret mahkeme tarafından ret edildi.

Sapanca ilçesinde inşaat çalışmaları devam eden Teleferik Projesi hakkında geçtiğimiz aylarda mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği haberleri çıkmış ancak mahkemenin kararının inşaat projesine ilişkin bir yürütme durdurma olmadığı anlaşılmıştı.


Sakarya 2.İdare Mahkemesi konuyla ilgili 4 Şubat 2020’de oy birliği ile verdiği kararda olan Sapanca Belediye Meclisinin 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğinin iptali için yapılan yürütmeyi durdurma talebini ret ederken idari bir yazışmaya ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Teleferik projesini üstlenen firmanın hukukçuları da konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, Teleferik Projesi'nde şantiye yapım çalışmalarına her hangi bir engel olmadığı vurgulamıştı.


Bu gelişmenin ardından 12 kişi İstanbul Bölge İdare Mahkemesine başvurarak, Sakarya İdare Mahkemesinin verdiği “Yürütmeyi durdurma itirazının ret edilmesi” kararına itiraz etti. Mahkeme yapmış olduğu inceleme sonucunda ise davacıların bu kararını da ret etti. Yani Sapanca Teleferik projesinin yürütmesinin durdurulması istekleri Sakarya 2.İdare Mahkemesi ve İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri tarafından ret edildi.Comments


bottom of page