top of page

"Grip'ten korunmanın yolu Hijyen!"

Kış aylarında hayatı olumsuz etkileyen üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadele için alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, hijyen ve el yıkama alışkanlıklarının önemine değindi.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, yarıyıl tatilinin ardından okulların açılmasıyla birlikte bulaşıcı olan üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı alınması gereken önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kış aylarında kapalı mekanlarda geçirilen zamanın fazla olması sebebiyle insandan insana solunum yolu ile bulaşan enfeksiyonların sıklığında artış meydana gelebildiğini dile getiren Öğütlü “Üst solunum yolu enfeksiyonlarında hekimler tarafından ayırıcı tanısı yapılarak, sadece lüzumu halinde antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Grip alt solunum yolları enfeksiyonu yapan virüslerden biridir. Grip ve benzeri bir alt solunum yolu enfeksiyonu durumunda da doğru tedavinin uygulanması için bir hekime başvurmak gereklidir. Özellikle yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayeti olanların grip yönünden değerlendirilmeleri gerekmektedir.” dedi.

Solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korunma yöntemleri hakkında bilgiler veren Öğütlü, mevsimsel olarak yaygın görülen enfeksiyonlara karşı kapalı ortamlarda gereğinden uzun süre bulunulmaması ve günlük hayatta kamuya açık alanlarda bir yüzeye çıplak elle temas edildiyse mümkünse en kısa zamanda elleri su ve sabunla yıkamanın hastalıklardan korunmak için önemli bir davranış biçimi olduğunu dile getirdi. Öğütlü, ellerin gelişi güzel değil en az 20 saniye sabunlanarak yıkanması gerektiğinin de altını çizdi.

Grip başta olmak üzere bulaşıcı birçok hastalıktan korunma yollarından bahseden Öğütlü, sözlerini şöyle devam etti: “Gün içerisinde ellimizi, yüzümüze, ağzımıza ve burnumuza sık temas ettirmekten kaçınmak gerekir. Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgâhı, oyuncaklar, vb.) günlük temizlikte kullanılan deterjanlar ve çamaşır suyu ile temizlenmesi de önemli bir korunma yöntemidir. Özellikle hasta kişilerden yakın temaslardan kaçınılmalıdır. Hastalığın yayılmaması için de özellikle hasta olan kişilerinde hijyene dikkat etmesi, toplu alanlara mümkün oldukça girmemesi, tokalaşma ve sarılma eylemlerinde bulunmaması, öksürürken ve hapşırırken ağzını mutlaka kapatması gerekir. Ebeveynlerin de bu konuda çocuklarını bilinçlendirerek hijyen ve temizlik alışkanlığı kazandırması toplum sağlığı açısından önemlidir.” dedi.


Comments


bottom of page