top of page

Gazeteci Zafer Tokuş Çileden Çıktı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Sakarya Temsilcisi Zafer Tokuş, Sakarya'da televizyon, radyo ve internet haber sitelerini es geçerek sadece şehirdeki 7 yerel gazeteye tam sayfa ilan veren Sakarya Valiliği'ne sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Tokuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Sakarya Valiliği yine yapacağını yapmış, basının yazılı tarafına merkeze alınan vali Nayır döneminde olduğu gibi gazeteciler birliğinin (!) girişimleri ile yine yazılı basına destek kararı almış.. Çok güzel bir düşünce..

Ancaaak.. Valilik bunu yaparken basının sadece gazetelerden oluşmadığını unutmuş veya unutturmuşlar yada hatırlatmamışlar.. Şehirde televizyon olduğunu radyoların bulunduğunu internet sitelerinin olduğunu dikkate alınmamış..

Tabii bunda sözüm ona Gazetecilere meslek birliği olan 'Gazeteciler Birliğinin' etkisi de var.. Üyeleri arasında internet sitesi radyo sahipleri olduğunu unutan gazeteciler birliği nalıncı keseri gibi kendine yontmuş

Her ay 50-60 bin lira resmi ilan alan gazeteleri destek yarışına giren valiliğe şunu söylemek istiyorum. Basın arasında pozitif ayrımcılığa son verin artık günümüzde internet medyası diye bir gerçek var. Bu gerçeği daha ne kadar gözardı edebileceksiniz ?" ifadelerini kullandı .

Vali Kaldırım'dan Açıklama

Sakarya Valiliği, koronavirüs tedbirleri konusunda Sakaryalılara 'aşı olun' çağrısı yaptığı bir reklam çalışması oluşturmuş ve bu çalışma, sadece şehirdeki 7 yerel gazete tarafından yayınlanmıştı. Sakarya Valiliğin bu kararı medya dernek ve temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı. Tepkiler üzerine açıklama yapan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, medyada pozitif ayrımcılığın söz konusu olmadığını belirterek, “Hem yazılı hem internet medyası bizim için aynıdır. Ayrımcılık olamaz” dedi.
Comments


bottom of page