top of page

Gürpınar, 'Zaman Her geçen gün Daralıyor '

Özel Haber

Sakarya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde geçtiğimiz aylarda yapılan çalıştaylarda kentsel dönüşüm için fikir birliğine varıldı, özellikle şehir merkezinde bulunan ve güvenilirliği tartışmalı olan bir çok bina yer alıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, sürenin her geçen gün biraz daha kısaldığını ifade ederek, bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.


“Bizim depremleri engelleme ya da önceden haber alma gibi bir şansımız yok” diyen Gürpınar, “Deprem bir gece ansızın gelebilir. Ama olacak depremlerde can ve mal kaybını asgariye indirmek biz insanların elinde. Bunun tek yolu da güvenli yapılar yapmak. Güvenli yapı yapmanın da iki yolu var. Birincisi mevcut yapı stokumuzu güvenli hale getireceğiz. İkincisi yeni yapılacak yapılarımızı deprem yönetmeliğine uygun inşa etmek. Kentsel dönüşüm mevcut yapı stokunu ilgilendiriyor. İlimizde 1999 depremini geçirmiş, az hasarlı ya da hasarsız çok katlı bir yapı stokumuz var. Bu stokumuz bugünkü deprem yönetmeliğinin istediği güvenlik şartını sağlamıyor. Dolayısıyla önümüzdeki tarihlerde olacak depreme karşı potansiyel tehlike olarak duruyorlar” dedi.

Sakarya’da çok katlı yapılar yapılabilir


Sakarya’da çok katlı yapılar yapılabilir. Bunda herhangi bir sorun yok. Önemli olan o çok katlı yaparken gerekli mühendislik hizmetlerini vermek ve deprem-zemin ilişkisini araştırarak gerekli tedbiri alabilmektir. Deprem zemin ilişkisini iyi etüt edip, deprem yönetmeliklerine harfiyen uyup iyi araştırdığınız zaman her zemine istediğiniz binayı yapabilirsiniz. Bir bölgede 2-3 katlı yapılaşmalar farklı bir bölgede daha çok katlı yapılaşmalar olabilir.. Bugün denizin altında yapılar yapıyoruz. Boğazın altından geçiyoruz. Teknik bilgilerimiz buna müsaade ediyor. Çok katlı binalar da gerekli teknik alt yapı sağlanarak yapılabilir” dedi.bottom of page