Bu sokak Çocuklar için

Güncelleme tarihi: 9 Ara 2019

Adapazarı Belediyesi tarafından Şeker Mahallesi Türk-İŞ İlkokulu arkasında yapımı tamamlanan Çocuk Hakları Sokağı gerçekleştirilen törenle açıldı.

Açılış törenine, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ile eşi Gülten Yavuz, Sakarya Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek ve Recep Uncuoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve eşi Elveda Işıksu, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti İlçe Başkanı Metin Kurtuluş, AK Parti Adapazarı İlçe Gençlik Kolları Başkanı Fahrettin Alemdar, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hasan Alişan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, oda başkanları, Gaziler Derneği temsilcileri, okul müdürleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninin ilk konuşmasını Adapazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Önder Berberoğlu gerçekleştirdi. Teknik bilgileri içeren konuşmasında Berberoğlu, “Belediye Başkanımız Sn. Mutlu Işıksu’nun talimatları doğrultusunda 51 gün süren gayretli çalışmalarımız sonucunda, Şeker Mahallemizde kapsamlı bir çalışma başlattık. 824 nolu sokağı UKOME kararı ile trafiğe kapatarak projemiz doğrultusunda gerekli tüm çalışmaları sonuçlandırdık. 3 bin 320 m⊃2; alan üzerine kurulan Çocuk Hakları Sokağı projemiz kapsamında; 440 m⊃2; bisiklet yolu, 345 m⊃2; yürüyüş yolu, 435 m⊃2; yeşil alan, 540 m⊃2; otopark ve 1560 m⊃2; aktivite alanı oluşturduk. Aktivite alanı üzerinde 16 adet zemin oyunu, 13 adet eğitici bilgi tabelası, 6 adet oyun tabelası, 12 adet duvar oyunu, 2 adet trambolin, 16 adet aktivite oyun masası, 45 m⊃2;’lik futbol alanı, 35 m⊃2;’lik basketbol alanı, 350 mt’lik bisiklet yolu ve 220 m⊃2;’lik trafik eğitim alanı çocuklarımız için hazırlandı.  Sokak üzerine 22 adet bank, 6 adet piknik masası, 20 adet çöp kovası, 2 adet geri dönüşüm ünitesi, 2 adet 5’li bisiklet parkı, 5 adet ahşap saksı ve 20 adet ledli aydınlatma direği konuldu. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününe ithafen yapılan sokağımızda, Çocuk Hakları Sözleşmesine dayanarak şemsiye hakları içeren tanıtıcı giriş tagı yapıldı ve sokak üzerine çocuklara haklarını bilmelerini sağlayacak bildirge tabelası da koyuldu. Bizlere büyük destek veren ve projemizin her aşamasında bizlerle olan Başkanımız Sn. Mutlu Işıksu ve Başkan Yardımcılarımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.


Berberoğlu’nun ardından kürsüye gelen Başkan Işıksu, çocukları çok memnun edecek bir projeyi hayata geçirdikleri için çok mutlu olduklarını söyledi. Adapazarı insanına, engelli, yaşlı, kadın ve çocuk, ayrım gözetmeksizin dokunmak ve tüm kesimlerin yüzünü güldürecek faaliyet ve projeleri yaygınlaştırmak için sosyal belediyecilik ilkesiyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Mutlu Işıksu, “Sosyal, ekonomik ve kültürel yaşam başta olmak üzere her alanda hayat kalitesini yükseltecek yaklaşımları geliştirerek fark oluşturacak projeleri hayata geçirmeye başladık. Değer üreten bir Adapazarı için gayret etmeye ve çok çalışmaya devam ediyoruz. 32 projemizin 16’sına başladık, aşama kat ettik. Her fırsatta projelerimizle ilgili ayrıntıları sizlerle paylaştık. Özellikle son zamanda annelerimizi Bebek Bakım Odaları projemizle çok mutlu etmiştik. Şimdi de sıra çocuklarımızdaydı.” diye konuştu.

Oyun oynamanın bir çocuk hakkı olduğunu belirten Başkan Işıksu, “Oyun bir haktır ve çocuklarımızın en temel ihtiyaçlarından biridir. Çocuklar oyun oynarken merak eder, araştırır, eğlenir, paylaşır, kendini ifade eder, deneyimler, öğrenir. Çocuklarımıza haklarını bilecekleri, güvenli bir sokakta ekranla değil akranlarıyla büyüyecekleri bir ortam sağlayarak Adapazarı’mızın çocuk dostu şehir hüviyeti kazanmasını amaçladık ve hamdolsun bunu da başardık.  Projemizi inceleyen Ankara Kent Araştırmaları Enstitüsü Uluslararası İdeal Kent Ödülleri kapsamında Adapazarı’mıza “Çocuk Dostu Kent” ödülü veriyor. Çocuk Hakları Sokağı projemizle yeni dönemde ilk ödülümüzü 2020 Ocak sonunda inşallah almış olacağız. İlk açılışımız ve ilk ödülümüz. Projede hedefimiz bu ödülü almaktı. Alıyoruz da hamdolsun.  Engelli hemşehrilerimizin ve çocuklarımızın erişilebilirliğine, güvenliğine uygun olarak 100’e yakın farklı kalemlerde çok hassas bir çalışma gerçekleştirdik. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde bugün olduğu gibi her zaman şenlik ortamında çalışma yapmayı hedefliyoruz. Milli Eğitim Müdürlerimize de destekleri için çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.