Baro Başkanı Burak, Uyardı

Sakarya Barosu farkındalık yaratmak ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin detaylar paylaşan Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, avukatlık yetkilerini hiçe sayan ve vatandaşları mağdur eden hasar danışmanlık şirketlerinin danışmanlık hizmetinde bulunamayacağına dikkat çekti ve uyarılarda bulundu. Başkan Burak, “Hakkınız olan tazminatı alamamak ya da hak ettiğinizin çok altında alarak mağduriyet yaşamamak için avukatınıza danışın. Avukatınız son yardımcınız değil, ilk yardımcınız olsun” dedi.


“Oldukça kapsamlı bir çalışma başlattık”

Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, “Sakarya Barosu olarak, son yıllarda sayısı bir hayli artan, avukatlık yetkilerini hiçe sayan ve vatandaşları mağdur eden aracılık, komisyonculuk ve hasar danışmanlığı gibi hizmetlerle ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirerek, mağdur olmamaları için uyarılarda bulunduk. Oldukça kapsamlı bir çalışma başlattık, 2 haftadır devam eden çalışmalarımız, yaklaşık 1 ay daha sürecek. Şehrimizdeki tüm yerel gazetelere, internet haber sitelerine ve şehrin belirli noktalarındaki billboardlarda hazırladığımız bilgilendirici görsellerle bu kişi ya da şirketler yerine, vatandaşlarımızın bir avukata gitmesi gerektiğine dikkat çektik. Ayrıca sosyal medyalardan da aktif bir şekilde uyarılarda bulunduk. Gerek internet sitelerindeki görüntülenme sayısı gerekse vatandaşların geri dönüşleri baza alındığında önemli bir işe imza attık ve büyük ilgi topladı” diye konuştu.


“Hukukçu değiller ve para kazanma odaklı çalışıyorlar”


Hasar danışmanlık adı altında faaliyet gösteren bu şirketlerin hukuksuz bir şekilde hizmet verdiğini belirten Başkan Burak, baroya çok fazla mağdur olan vatandaşın başvurduğunu da kaydetti. Başkan Abdurrahim Burak, “Bu kişiler ve şirketler, yaygın olarak trafik kazaları neticesinde vefat eden ya da sakat kalan vatandaşların tazminatlarının tahsili için faaliyet göstermektedirler. Çalışma usullerine dikkat edilecek olursa, bu yapıların iç yüzü daha net anlaşılabilecektir. Kazadan dakikalar sonra, daha ailesinin haberi yokken, bu şirketler kazazedeye ulaşabilmektedir. Daha yaralarınıza dikiş atılmakta iken sözleşme imzalatmayı talep edebilecek kadar ileri gidebilmektedirler. Bu yapılar, çalışanlarını cenazelere dost gibi göndererek kazazede ya da müteveffanın yakınları ile samimi ilişkiler kurulması yoluna gidiyor ve vatandaşın güvenini kazanmaya çalışıyorlar. Zaman zaman da kendilerini avukat gibi tanıtarak vatandaşımızı kandırıyorlar. Vatandaşlarımızın doğrudan ilişki kurduğu bir avukatının olması halinde ise hasar danışmanlık şirketleri bu meslektaşı karalayarak, kendisine çok daha yüksek miktarlarda tazminat kazandırabilecekleri vaadi ile avukatın azlini sağlayabiliyorlar. Bugün geldiğimiz noktada bu şirketler artık sadece trafik kazaları değil, iş kazası, kıdem ihbar tazminatı, fazla mesai alacağı gibi alanlara da girerek yasal engel olmasına rağmen doğrudan avukatlık faaliyetlerini yürütebilecek kadar pervasızlaşabilmektedirler. Yani bu şirketler, hukukçu değiller ve vatandaşın hakkı odaklı değil para kazanma odaklı çalışıyorlar" ifadelerine yer verdi.


“Sakarya Barosu her zaman yanınızda”


Sakarya Barosu’nun her zaman vatandaşların yanında olduğunu vurgulayan Başkan Burak, “Mağdur olmamaları için vatandaşlarımızı uyarıyoruz; trafik kazası, hasar tespit ve sigorta sorunlarınızdan kaynaklı hukuki sorunlarda, tazminat taleplerinde aracılara güvenmeyin. Hakkınız olan tazminatı alamamak ya da hak ettiğinizin çok altında alarak mağduriyet yaşamamak için avukatınıza danışın. 1136 sayılı Kanunu’na göre; avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetlerini sadece avukatlar verebilir. Avukatınız son yardımcınız değil, ilk yardımcınız olsun” dedi.