top of page

Başkan Yüce, ''Sel felaketinin izlerini sildik''

2019 Temmuz ayında son 500 yılın en yoğun yağışını alan şehrin kuzey bölgesinde bulunan Şerbetpınarı Arıtma Tesisi’nde yağış nedeniyle oluşan hasar kısa sürede giderildi.

AKOM’da konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yüce, “Hemşehrilerimizin susuz kalmaması için azami gayret sarf ettik. Sel felaketinin tekrar zarar vermemesi için dere yatağı genişletilmiş, dere kenarına sel suyunun tesise girmemesi için set yapılmıştır.

Kısa sürede gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sayesinde hem sel felaketinin izlerini sildik hem de tesisimizi daha dayanıklı bir hale getirdik. Bir daha böyle felaketler yaşanmamasını temenni ediyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, sel felaketinde hasar gören ve hızla onarımı yapılarak faaliyete geçirilen Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin tekrar faaliyete alındığını açıkladı.

Ölçüm cihazları, pompaları, boru hatları ve zarar gören tüm ekipmanları yenilenen Şerbetpınarı Arıtma Tesisi’nde aynı olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için yenilenen ekipmanlar yerden 2 metre yüksekliğe monte edildi. Aynı zamanda alınan önlemler doğrultusunda dere yatağı genişletilerek tesisin herhangi bir zarar görmemesi için istimlak duvarı inşası da ekipler tarafından hızla tamamlandı.

En hızlı şekilde müdahale ettik

Başkan Yüce, “Bugün burada selde zarar gören Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisimizin son durumu hakkında bilgilendirme için toplandık. Tesisimizin yoğun çalışmalar sonrasında yeniden faaliyete geçtiğini belirtmek isterim. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Temmuz ayında bir sel felaketi yaşadık.

Şehrimizin muhtelif yerlerinde sel felaketinden dolayı hasarlar meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi olarak en kısa zamanda hasar gören yerlere müdahale ettik. Hemşehrilerimizin bu felaketi en az zararla atlatması için elimizden gelen gayreti gösterdik” dedi.


Köylerimizin içme suyunu karşılamaktadır

Başkan Yüce, “Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi, yaşanan sel felaketi sonrasında ağır hasar aldı. Tesisin eskisinden daha dayanaklı hale getirilmesi için ilk günden itibaren özveri ile çalıştık. 28 bin 800 m3/gün arıtım kapasitesine sahip tesisimiz, Karasu, Kocaali ve Çamdağ içmesuyu grubuna bağlı mahallelerin içmesuyu ihtiyacını karşılamaktadır. 2019 Temmuz ayında son 500 yılın yağış frekanslarının üzerinde meydana gelen yağış sonucu oluşan sel felaketinde zarar görmüş ve kullanım dışı kalmıştır” sözlerine yer verdi.

En uygun konumda inşa ettik

Başkan Ekrem Yüce, “15 Ekim 2019 tarihinde zarar gören kısımların onarılması için ihaleye çıkılmış ve tesis 8 Şubat 2020 tarihinde devreye alınarak tekrar çalışır hale getirilmiştir. Tesiste zarar gören pompalar, elektrik ve data hatları iç tesisat ve sel felaketi sonucu tesis binasında meydana gelen tahribat onarılmıştır. Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi 2017 yılında devreye alındığı günden, Sel felaketi meydana gelene kadar 9 milyon 278 bin 470 metreküp su arıtmıştır. Tesis konum itibari ile suyun cazibeli olarak tesise alınması, tekrar cazibesi ile Karasu, Kocaali ilçelerine aktarılması ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi için en uygun konumda inşa edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Sel felaketinin izlerini sildik

Açıklamalarını şu sözlerle sonlandıran Başkan Ekrem Yüce, “Onarım süresi içerisinde Karasu ve Kocaali ilçelerinde yaşayan hemşehrilerimizin mağdur olmaması için yeraltı su kaynakları ve sondajları kullandık. Bu süre zarfında hemşehrilerimizin susuz kalmaması için azami gayret sarf ettik. Sel felaketinin tekrar zarar vermemesi için dere yatağı genişletilmiş, dere kenarına sel suyunun tesise girmemesi için set yapılmıştır. Kısa sürede gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sayesinde hem sel felaketinin izlerini sildik hem de tesisimizi daha dayanıklı bir hale getirdik. Bir daha böyle felaketler yaşanmamasını temenni ediyorum” dedi.コメント


bottom of page