top of page

Başkan Yüce, bu sözlerle anlattı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Sosyal Gelişim Merkezi (SGM)’de gerçekleştirildi. Toplantıya Başkan Ekrem Yüce başkanlık etti. Açılış konuşmasını yapan Başkan Ekrem Yüce sosyal, kültürel, sanatsal ve bir çok alanda yürütülen çalışmaları anlattı. Yüce, pandemi sebebiyle ara verilen kültür programları ve SAMEK kurslarının kaldığı yerden devam edeceğini müjdeledi.


Vagon Kıraathanesi, kültür programları ve 15 milyon TL’lik yatırım

Ayrıca, Uçak Kafe’den sonra Vagon Kıraathanesi ve Restoranı’nı hayata geçireceklerini müjdeleyen Yüce, amatör spor dallarının yaygınlaşması için federasyona 500 bin TL destekte bulunacaklarını açıkladı. Hızırilyas İçme Suyu Tesisi’nin içerisinde bölgenin en büyük su analiz laboratuvarını kurduklarını ifade eden Başkan Yüce, 15 milyon TL harcama yaparak şehrin içme suyunu koruyup güvence altına aldıklarını söyledi. Meclis toplantısında 52 ana gündem ile 2 ek gündem maddesi karar bağlandı, ilçe belediye meclis raporları ve komisyon raporları görüşüldü.“Şehirdeki sosyal ve kültürel dokusunu işliyoruz”

Hayata geçirdikleri projelerle şehrin kültürel ve sosyal dokusu üzerinde çalıştıklarını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Şehirdeki sosyal ve kültürel dokusunu güzelleştiriyoruz. Son dönemde bu alanlarda bir çok projeye hayat verdik. Çocuklarımızın, gençlerimizin Sakarya kültürüyle yoğurulması ve bu değerin gelecek nesillere aktarılabilmesi için önemli adımlar attık. Kasım ayı kültür programlarımızda sanatın her alanında temas ediyoruz. İl Ormanı’nı sil baştan düzenledik ve bambaşka bir yer haline getirdik. Uçak Kafe’den de uzunca bahsettik. Konserler düzenledik. BMX ve MTB’de dünyanın takip ettiği yarışlara ev sahipliği yaptık. EXPO Sakarya 2021’e start verdik, burada binlerce misafirimizi ağırladık. Bundan sonra da sanatın ve kültürel değerlerin şehrimizde en güçlü şekilde yaşaması için yeni projeler geliştireceğiz. Yaptığımız her işte yanımızda olan Sakaryalılara gönülden teşekkür ediyorum. Sporun, sanatın, kültürün ve sosyalliğin şehri, dünyanın göz bebeği olan Sakarya’yı hak ettiği yere taşımak için gece-gündüz çalışıyoruz” dedi.Kültür-sanat programları ve SAMEK kursları kaldığı yerden

Yüce, pandemi sebebiyle ara verilen kültür-sanat programları ile SAMEK kurslarının devam edeceğini belirterek, “Adeta Sakarya şehirlerin şehridir. İçerisinde yaşayan yüzlerce kültürel öge sebebiyle adeta dünyanın bir minyatürü gibidir. Sakarya farklı kültürlerin barış içerisinde bir arada ve kardeşçe yaşayabildiğini dünyaya gösterme başarısına sahip yegâne şehirlerden biridir. Bu yapımız sayesinde zengin bir kültür birikimine sahibiz. Bu birikim yalnızca kültürler arası etkileşimle sınırlı kalmıyor. Biz kendimizi geliştirmeye ve öğrenmeye açık bir şehiriz. Bu ay itibariyle şehrimizin bu öğrenme ve kendini geliştirme arzusuna cevap verebilecek programlarla zenginleştirdiğimiz yeni kültür ve sanat sezonunun açılışını gerçekleştirdik. Kültür sanat programlarının yanı sıra pandemi sebebiyle ara vermek zorunda kaldığımız SAMEK kurslarımızın da faaliyetlerine kısım kısım devam edeceğiz.” diye konuştu.


‘Vagon Kıraathanesi ve Restoranı’ geliyor

Şehirde büyük ilgi gören Uçak Kafe’den sonra bu kez Vagon Kıraathanesi projesini hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Yüce, “ Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sahip olduğumuz bu avantajı en iyi şekilde hizmete dönüştürmeye gayret ediyoruz. Şehrimizin farklı bölgelerinde park ve bahçeler kuruyoruz. Mevcut parklarımızın bakımını ve temizliğini yürütüyoruz. Tüm bunların yanında bu alanlarımıza yeni soluklar getirecek projeler de üretiyoruz. Örneğin Uçak Kıraathanesi ve Restoran. Açılışını yapalı neredeyse bir ay oluyor. Her gün yüzlerce aile buraya geliyor. Hayatı boyunca uçağa binmemiş yetişkinler ve de ancak televizyondan uçak görmüş çocuklarımız uçak içerisinde yemek yiyor, çay-kahve içiyor. Burada her gün belki de binlerce fotoğraf çekiliyor. Böylece sosyal yaşama katkı sağlanıyor. İnşallah vagon üretim merkezi olan Sakarya’mıza yakışan biçimde bir de Vagon Kıraathanesi ve Restoranı yapacağız ve şehrimizde uygun bir yere yerleştireceğiz. Bugün de inşallah meclis toplantımızdan sonra hep birlikte, Millet Bahçesi içerisine inşa ettiğimiz Ters Ev’in açılışını yapacağız.” ifadelerini kullandı.Amatör spor kulüplerine 500 bin lira destek vereceğiz”

Yüce, Sakarya’da amatör sporun yaygınlaşması için federasyona 500 bin TL destekte bulunduklarını belirterek, “Bu ay itibariyle göreve geldiğimiz günden bugüne 31 ay geçmiş bulunuyor. Bu süreçte hep birlikte gündüz gece çalışarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştıracak; şehrimize fayda sağlayacak projeler üretemeye, hizmetler hayata geçirmeye devam ettik ve inşallah devam edeceğiz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sporun her alanında sporcularımızı desteklemeye devam ediyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünde 24 branşta 2 bin 627 sporcu ve 37 antrenörle şehrimizi ve ülkemizi spor müsabakalarında temsil ediyoruz. Gençlerimizi zararlı alışkanlık ve çevrelerden uzak tutarak sporla uğraşmalarını ve sağlıklı bir ömür sürmelerini sağlıyoruz. Şehrimizin çeşitli noktalarına kurduğumuz spor parkları sayesinde her yaştan hemşerimizi spor yapmaya teşvik ediyoruz. Amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi pek çok destek sağlıyoruz. Bugün de inşallah alacağımız kararla birlikte Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna 500 bin lira destek vereceğiz. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ile yaptığımız anlaşma ve verdiğimiz destek sayesinde Sakarya’da sporu yaygınlaştıracak, sporcularımızı destekleyecek ve Spor Şehri Sakarya imajını güçlendireceğiz. ” dedi.


“15 milyon TL’lik projeyle suyumuzu koruyacağız”

Hızırilyas Tesisi içinde şehrin içme suyunu koruyup kaliteli şekilde geleceğe taşınabilmesi için 15 milyon TL’ye bölgenin en büyük su laboratuvarını kurduklarını müjdeleyen Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak pek çok çevreci projeyi hayata geçirmeye devam ediyoruz. İçe suyu, yağmur suyu, kanalizasyon hatlarında iyileştirmeler yapıyor, kaçakları azaltarak çevreye verilen zararı önlüyoruz. Katı atık depolama ve aktarma istasyonları sayesinde vahşi depolamanın önüne geçiyor, atıklarımızı en iyi şekilde değerlendirerek çevremizi koruyoruz. Atık su arıtma tesislerimizde atık sularımızı arıtarak dünyanın en önemli konusu olan suyumuzu en iyi şekilde kullanıyoruz. Hidroelektrik ve güneş enerji santralleri sayesinde temiz ve çevreci enerji üretimini yaygınlaştırıyoruz. Çevreye dair projelerimizden biri de Hızırilyas İçme Suyu Tesisi içerisinde inşa ettiğimiz bin 720 m²’lik tesis oldu. Bu tesis aynı zamanda bölgenin en büyük su analiz laboratuvarıdır. Bu laboratuvar ile suyumuzun kalitesini koruyacak ve çevreye zarar vermeyen bir arıtma imkânı sunacağız. 15 milyon lira değerindeki projemizin inşaatını çok şükür tamamladık. ” diye konuştu.


“Yeni Yazlık Köprüsü ile trafik yoğunluğunu azalttık”

Başkan Yüce, sözlerinin sonunda Serdivan Yazlık bölgesinde açılan yeni köprüyle trafiği rahatlattıklarını ifade ederek, “Bu ay inşallah yapımını tamamladığımız Sebahattin Zaim Bulvarını Hasır Sokak aracılığıyla Süleyman Binek’e dolayısıyla Camili bölgesini Serdivan’a bağlayacak Yazlık Köprüsünün açılışını yapacağız. Malumunuz Yazlık Kavşağı özellikle iş giriş çıkış saatlerinde ciddi trafiğe sebep oluyor. Bu durum hem zaman kaybına hem yakıt israfına hem de tehlikeli kazalara sebep oluyor. Burada yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmak adına Serdivan’ı doğrudan Camili bölgesine bağlayacak ve bu güzergâhta Yazlık Kavşağını baypas edecek alternatif bir yol inşa ettik.” ifadelerini kullandı.Comments


bottom of page