top of page

“270 milyon Sakarya’ya yatırım olarakyansıyacak”

Büyükşehir Belediyesi Ekim Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Ekrem Yüce, “1999 depreminin ardından Avrupa Kalkınma Bankası’ndan depremin yaralarını sarmak için kullanılan kredinin iptali TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. Krediden kalan 270 milyonluk borç, meclis kararının ardından iptal edilecek. 270 milyon Sakarya’ya yatırım olarak yansıyacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Genel Başkan Yardımcılarımıza ve Milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ekim Olağan Meclis Toplantısı, gerçekleştirildi. İlave 5 gündem ile 85 maddenin görüşüldüğü toplantıda konuşan Başkan Ekrem Yüce, meclis toplantısının hayırlı olmasını temenni etti. Kısa süre önce temeli atılan SGK Köprülü Kavşak projesi, meclis üyeleri tarafından takdirle karşılanırken, Başkan Ekrem Yüce, şehre en iyi hizmeti sunmak için tüm gayretleriyle çalıştıklarını ifade etti. Meclis toplantısının ardından MARKA’nın desteklediği ‘Sakarya Süs Bitkileri Yetiştiriyor’ ve ‘Salep Yetiştiriciliği’ projeleri için protokol imzalandı.

Sorunlar çözüme kavuşuyor

Sakarya’da 99 depremi sonrası kalan borçların kapatılması ile alakalı önemli gelişmeler açıklayan Başkan Ekrem Yüce, “Sizlere şehrimiz için çok güzel bir gelişmeyi haber vermek istiyorum. Biliyorsunuz 1999 depreminin ardından Avrupa Kalkınma Bankası’ndan depremin yaralarını sarmak için bir kredi kullanıldı. O günden bu güne bu borcu ödüyoruz. Her ay 6 milyon TL Büyükşehir Belediyemizin kasasından gidiyordu. Üstelik depremin ardından borç devredilen tek belediyeydik. Sonunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan güzel haber geldi. Krediden kalan 270 milyonluk borç, kararın meclisten geçmesinin ardından iptal edilecek. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Şehrin en yoğun ulaşım yeri

Ulaşım açısından trafiği rahatlatacak bir projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Yüce, “SGK Kavşağı meselesi hepinizin malumu yıllardır şehrimizin omuzlarında bir yük; bir dert olmuştur. Bir kere Serdivan-Erenler-Adapazarı merkez ilçelerimizin bağlantı noktası olan bu kavşak, eski haliyle yenilenen, modern dünyaya ayak uyduran şehrimizin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyordu. Özellikle iş giriş-çıkış saatlerinde dakikalarca trafikte bekliyorduk. Okul servisleri, iş yerlerinden çıkan servisler, dolmuşlar, otobüsler, şahsi araçlar tam bir keşmekeş. Tabiri caizse fuzuli yere yakıt tüketiyorduk. Dur-kalk, fren-gaz-debriyaj derken araçlarımız yıpranıyordu. En önemlisi de evimize işimize geç kalıyorduk” dedi.

SGK Kavşağı Sakarya’ya yakışacak

Açıklamalarına devam eden Başkan Ekrem Yüce, “Sonra o kavşak şehrimizin girişi biliyorsunuz. Biz Sakarya’mıza gelen misafirlerimizi orada karşılıyoruz. Otobandan ya da D-100 karayolundan çıkıp Sakarya’ya giriyorduk ama orası Sakarya’ya yakışmıyordu. Şimdi Allah’ın izniyle bu sorunları çözüyoruz. Yıllardır şehrimizin omuzlarına yük olan bu derdi ortadan kaldırıyoruz. SGK Kavşağı’nı, Sakarya’mıza yakışan bir hale getiriyoruz. Gayret bizden Tevfik Allah’tan” dedi.

Temel atma törenlerimiz devam edecek

Sakarya’nın gelişiminde ilçelerin de büyük bir öneme sahip olduğundan bahseden Başkan Ekrem Yüce, “Geyve’de, meydan inşaatının temellerini attık. Geyve’ye yakışan, meydandaki camiye, sokaklara yakışan modern bir meydan projemiz var inşallah. Geyve’de kurulması planlanan depolama yeri ile ilgili çalışmalar sürüyor. Tarihi bir projeyi hayata geçireceğiz. Önümüzdeki günlerde hava şartlarının el verdiği ölçüde Unkapanı Meydanı’nın temel atma törenini de gerçekleştireceğiz inşallah. Yine Karaman Engelsiz Millet Bahçesi de tamamlandı. Onun da açılışını en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Engelli çocuklarımız için engelleri kaldırıyoruz. UTÇEM bünyesinde Salep Yetiştiriciliği projemizi çok şükür hayata geçirdik. Saleplerimizi ellerimizle tek tek ve büyük bir özenle toprağa diktik. Katma değeri yüksek bir proje. Şehrimize ekonomik anlamda güzel kazanımlar sağlayacak inşallah” dedi.

Baraj kullanımına başlanıyor

Ara havzalar ile birlikte toplamda 40 Milyon metreküp su kaynağı olan Akçay Barajımızda doluluğun yüzde yüz seviyesine geldiğini belirten Yüce, “Göreve geldiğimiz 1 Nisan 2019 tarihinden bu yana 18 aylık süreçte; yüzde 58 seviyesinde aldığımız projede Akçay Barajı çalışmaları (İnşaat, Türbin ve Elektromekanik işleri dahil) için 95 Milyon TL harcayarak tamamlanma aşamasına getirmiş bulunmaktayız. Akçay Barajı’nı kısım kısım devreye alma çalışmalarına başladık. 47 kilometre hattın yüzde 83 ünün testleri tamamlanmıştır. Geriye kalan yüzde 13’lük kısmının testleri ise bu hafta tamamlanarak devreye alınacaktır. Bu aşamadan sonra ise bu ay sonu itibari ile Enerji Bakanlığı kabullerinden sonra HES’lerde enerji üretilmeye başlanacaktır.”

Dev organizasyon için geri sayım

Başkan Yüce, “Bildiğiniz gibi geçen ay süs bitkiciliği festivalini gerçekleştirdik. Pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz festivale katılım yoğundu. Sakarya’mız için verimli bir festival oldu. Sizlerin huzurunda bir kez daha emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Türkiye’de tek olan bir festival. İnşallah önümüzdeki sene fuar olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine bu ay içerisinde biliyorsunuz bütün dünyanın gözü Sakarya’da olacak. Dünyanın her yerinden sporcuyu ve spor sevdalısını şehrimizde ağırlayacağız. Yaklaşık 300 basın mensubunu konuk edeceğiz. 2020 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası Sakarya’mızda gerçekleşecek. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden startı vereceğiz ve şehrimizin her yerine tabiri caizse örümcek ağı gibi yayılan bisiklet yolları ve parkurlarında sporcular kıyasıya bir yarışa girişecekler. Organizasyon boyunca Ayçiçeği Bisiklet Vadisi etrafında farklı etkinlikler olacak. Anlayacağınız Sakarya olarak hep beraber çok yoğunuz. Toplantımızın tekrar hayırlara vesile olmasını diliyor sizleri saygıyla selamlıyorum” dedi.

Gündem Maddeleri

1. Madde’den 16. Madde’ye kadar imar ve bayındırlık komisyonundan geldiği şekilde oy birliği ile kabul edilirken 12. Madde ise oy çokluğu ile kabul edildi. 17. Madde hukuk komisyonundan geldiği şekilde kabul edildi. 18. Madde imar ve hukuk komisyonundan geldiği şekilde kabul edildi. 19. Madde plan, bütçe ve hukuk komisyonundan geldiği şekilde kabul edildi. 20. Madde plan bütçe komisyonundan geldiği şekilde kabul edildi. 21. Madde’den 50. Madde’ye kadar imar ve bayındırlık komisyonundan geldiği şekilde oy birliği ile kabul edildi. 51. ve 52. Madde oy birliği ile kabul edildi. 53. Madde’den 58. Madde’ye kadar oy birliği ile kabul edildi. 59. Madde oy çokluğu ile kabul edilmiştir. 60. Madde’den 64. Maddeye kadar oy birliği ile kabul edildi. 65. Madde oy birliği ile kabul edildi. 66. Madde oy birliği ile kabul edildi. 67. Madde oy birliği ile kabul edildi. 68. Madde oy birliği ile kabul edildi. 69’dan 76. Madde’ye kadar oy birliği ile kabul edildi. 77. Madde oy birliği ile kabul edildi. 78. Madde oy birliği ile kabul edildi. 79. Madde oy birliği ile kabul edildi. 80. Madde oy birliği ile kabul edildi. 81. Madde oy birliği ile kabul edildi. 82. Madde oy birliği ile kabul edildi. 83’ten 85’e kadar oy birliği ile kabul edildi.


Comentários


bottom of page