top of page

Çocukların baktığı yerlerde miyiz?

Online Müslümanlar’ isimli söyleşide konuşan Yazar Bekir Develi, “Çağrı filminin yönetmeni Mustafa Akkad’a filmi neden çektiği sorusu yöneltiliyor ve diyor ki; “Müslüman olduğum için Rabbimi anlatmak gibi bir mesuliyetim var. Fakat ben Rabbimi anlatırken kalabalıkların yüzü bana değil, ekranlara dönüyor. Bana bakan olmuyordu. Bende bu filmi çekerek kalabalıkların baktığı yere geçtim ve Rabbimi onların baktığı yerden anlattım.” Peki, şuan çocuklarımız en çok nereye bakıyor? Telefon ve tabletlere. Bizler çocukların baktıkları yerde miyiz?” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Mart Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Online Müslümanlar’ adlı söyleşi programı ile devam etti. AKM’de gerçekleştirilen ve Bekir Develi’nin konuşmacı olarak katıldığı söyleşi programına Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel ile çok sayıda kültür sanat dostu katıldı.

Senenin 11 ayı o güzel insanlar nerede?

Bekir Develi, “Yedi yıldır iftar programı sunuyorum. Programlarımıza çok değerli insanları konuk ediyoruz. Peki, senenin 11 ayı o güzel insanlar nerede? Yılın sadece bir ayı mı bu milletin ve çocukların o güzel insanların bilgilerine ihtiyacı var? İlim ve irfan sahibi insanları ölmeden önce ekranlarda görmek istiyoruz çünkü öldükten sonra hiçbir kıymeti yok. Ölmeden önce o bilgilerden faydalanmak gerekiyor. İsmail Coşar sosyal medyada bir kez gündeme geldi o da vefat ettiği gündü. Selim Gündüzalp hayatında bir tek vefat ettiği gün trendtopic oldu. Ama onlarca gereksiz şeyler günlerce konuşuluyor. Bu insanın onuruna dokunuyor. Bizimle birlikte olan bizim aramızda caddede yürüyen, dolmuşa binen nice güzeller var ama bilmiyoruz. Çünkü bu insanlara ekranlarda yer yok izleyemiyoruz” diye belirtti.

Dünya Müslümanlarına hitap eden bir film daha çekemedik

“Her Ramazan yayınladığımız bir film var Çağrı filmi. Her Ramazan evire çevire o filmi yayınlıyoruz çünkü 7-8 dilde her dünyaya hitap edebiliyor. Dünyadaki tüm Müslümanlara hitap edebilecek bir film hala çekemedik. Filmin yönetmeni Mustafa Akkad’ın bir röportajında okudum. Cezayir asıllı Fransız bir akademisyen Çağrı filmi ile ilgili bir araştırma yapmış ve bugüne kadar filmi izleyerek dünyanın dört bir tarafında Müslüman olan insan sayısı ortalama 7 bin kişi arttığı sonucuna varmış. Sen çocuğunu namaza başlatamazken bir film dünyada 7 bin kişiyi Müslüman yapıyor.”

Çocukların baktığı yerlerde miyiz?

Bekir Develi, “Yönetmen Akkad’a filmi neden çektiği sorusu yöneltiliyor ve diyor ki; “Müslüman olduğum için Rabbimi anlatmak gibi bir mesuliyetim var. Fakat ben Rabbimi anlatırken kalabalıkların yüzü bana değil, ekranlara dönüyor. Bana bakan olmuyordu. Bende bu filmi çekerek kalabalıkların baktığı yere geçtim ve Rabbimi onların baktığı yerden anlattım.” Peki, şuan çocuklarımız en çok nereye bakıyor? Telefon ve tabletlere. Bizler çocukların baktıkları yerde miyiz? Netflix’te kaç iyi dizimiz var? Youtube üzerinde Allah’ı anlatan kaç sayfa var? İnstagram’da hakikatleri anlatan kaç profil yer alıyor?” dedi.
Comentarios


bottom of page