Yeni Hal Sakarya’ya Çok Yakıştı

28 Şubat 2019 Perşembe, 19:25

Bilal Hoşgör yazdı…

Büyükşehir Belediyesi ve esnaf işbirliğiyle inşa edilen yeni hal tesislerinde satışların başladığı haberi düştü geçtiğimiz haftalarda. Bu kompleksi gezme şansı da yakaladık. Mükemmel bir tesis olmuş. Hal esnafının işini kolaylaştıran dükkanlar, tırların mal indirip bindirmesini daha rahat yapabilmesi için tasarlanmış boşaltım alanları, lokal. Tüm ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak hayata geçirilmiş bir proje. Yeni, elverişli ve kapasitesi itibariyle bölgeye de hitap ediyor aynı zamanda. Artık meyve, sebze araçları Sakarya’yı teğet geçmiyor. Halin imkanlarından faydalanmak isteyen satıcılar da giriyor içeri, sebzesini, meyvesini bırakıyor.

Tabi bu projenin hayata geçirilmesinin önemli faktörleri; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve hal esnafını es geçmemek gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu projeyi hazırladı, esnaf ne isterse bu yönde desteğini sağladı. Esnaf da el birliğiyle, bir araya gelerek kısa sürede inşaatı tamamladı. Hem esnaf kazandı hem de Sakarya. Hayata geçirilen proje aynı zamanda yap-işlet-devret modeliyle de Türkiye’de bir ilk.

Eskiyle kıyas yapmak ne kadar doğru bilemiyorum, ama en azından birkaç başlık açalım. Eski harabe dükkanlar gitti, birkaç dükkanı birleştirip daha geniş alan oluşturma çabası gitti yerine ferah, geniş dükkanlar geldi. Eski eklemeli altyapı gitti yerine modern, esnafa hiçbir sorun yaşatmayacak altyapı inşa edildi. Eski sıkışıklık giderildi, yeni hal binası 100 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Tam anlamıyla Sakarya’ya yakışır bir tesis olmuş. İşte şehirler böyle gelişir, esnaf böyle kazanır.

(Eski Sebze ve Meyve Hali)

Eski, atıl hal yerinden kalktı. Konumu itibariyle daha önce şehir dışında kalan hal, Sakarya’nın gösterdiği gelişim ivmesiyle tam şehir girişinde bir konuma yükseldi. Özellikle akşamları ana cadde üzerinde oluşan tır kuyrukları ne kadar kabul edilebilirdi ki! Sakarya’ya tırların arasında giriş yapıyoruz. Tabi bu şehir algısını olumsuz yönde etkileyen bir durum. Böyle bir hal ne kadar kabul edilebilir, şehri ne kadar taşıyabilirdi. Tırlar park etmeye yer bulamıyordu. Tesis artık ihtiyacı karşılamıyordu. Yeni yapılan tesis hem şehirlerarası aksın kesiştiği noktada inşa edildi hem de sahip olduğu özellikleriyle hem getirene hem de işyeri sahibine büyük kolaylık sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve esnaf işbirliğiyle Sakarya alanında tek, bu alandaki ihtiyaca uzun yıllar cevap verecek bir yatırıma kavuştu. Teşekkürler Zeki başkan, teşekkürler esnaf abiler…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz