Tarihi Uzunçarşı’yı Yeniden Kazandık

15 Kasım 2018 Perşembe, 14:19

Bilal Hoşgör yazdı…

Büyükşehir Belediyesi Tarihi Uzunçarşı Restorasyon çalışmasını tamamladı ve açılışını gerçekleştirdi. O gün oradaydık. Gerçekten de çok güzel bir ortam vardı. Çarşının esnafları, vatandaşlar, yerel idareciler hep birlikte anılar paylaşıldı.

O gün Tarihi Çarşıyı’da gezdik tabi. Bölgede muhteşem bir değişim, dönüşüm var. Eski harabe yapılardan eser yok. Yepyeni dükkanlar. Bir düzen gelmiş çarşıya. Eski halini bilenler bilir. Başınızı yukarı kaldırmadan bir ucundan girip diğer ucundan çıkıyordunuz çarşının. Şimdi çarşıyı alabildiğine inceliyoruz. ‘Aaa burada böyle bir yapı varmış’ diyoruz. Şöyle cümlelere şahit oluyoruz: ‘Valla kaç yıldır bu çarşıdan geçerim bu yapıyı ilk kez gördüm.’ ‘Neymiş ya o eski hali’.

(Tarihi Uzunçarşının çatısı çöktü haberinden alıntıdır)

Bölgede gerçekten de çok önemli bir çalışma gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Tarihi Uzunçarşı’da tarihi bir işe imza attı. Burada büyük önem taşıyan bir nokta da şu: Bu dönüşümden esnaf hiç etkilenmedi. Hem açılışta gösterilen videoda hem de yapılan konuşmalarda, belirtilen görüşlerde bunun altı çizildi.

Büyükşehir Belediyesi bu dönüşümü gerçekleştirirken esnaf kepenk kapatmadı. Bir yandan dükkanı yenilenen esnaf diğer taraftan ticaretine devam etti. Dükkan içinde yapılan çalışmalarda geceleri mesafe alındı. Tarihi Uzunçarşı’da gündüzleri dükkan üstlerinde geceleri ise dükkan içlerinde çalışmalar yapıldı. Bu süreç boyunca 24 saat çalışıldı. İşçiler çift vardiya yaptı. İki etap kapsamında toplam 147 yapıdan söz ediyoruz. Bu 147 dükkanın hiçbirinde ticari faaliyet aksamadı. Başkan Toçoğlu’nun da üzerinde titizlikle durduğu, büyük önem verdiği konu da buydu zaten.

Toçoğlu tarihi çarşıda dönüşüm çalışmaların başlamadan önce esnafla çeşitli toplantılar yaptı, esnafın görüşleri alındı. Başkan Toçoğlu Tarihi Uzunçarşı’da esnafın istemediği hiçbir şeyi yapmadı. Esnafı teşvik etti, esnafı motive etti. Başkan Toçoğlu; ‘Ben bu çalışmayı yaparken siz dükkanlarınızda ticari faaliyetinize devam edeceksiniz’ dedi.

Zeki Toçoğlu’nun yüksek motivasyonu ve esnafın işbirliğiyle şehre tarihi bir hizmet, tarihi bir yatırım geldi. Toçoğlu ayrıca açılışta ihalesi çıkılacak 3. etapla birlikte tarihi adanın üstünün kapanması için gerekli çalışmaların yapılacağını da müjdeledi.

Ortaya çıkan sonuç, gösterilen özveri, çarşıda ticari faaliyetlerin aksamaması bu projeyi Türkiye’ye örnek hale getiriyor.

Başkan Toçoğlu bu süreçte tüm idarecilere örnek olacak bir performans sergiledi. Esnafı sürece dahil etti. Ticari faaliyetin önü kesilmedi. Öyle ki esnaflarda çalışmaların tamamlandığı Tarihi Uzunçarşı’yı aynı şekilde gelecek nesillere aktarma, koruma sözü verdi.

Gerçekten de şehir hafızasına muhteşem bir katkı. Şehre muhteşem bir yatırım. Yerel idarecilere örnek bir süreç yönetimi ve Tarihi Uzunçarşı’yı yeniden kazanan Sakarya. Teşekkürler Zeki Başkan…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz