Sünnet operasyonu Ameliyathane ortamında yapılmalı

07 Ocak 2019 Pazartesi, 21:12

Özel Konak Hastanesi Sakarya Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gültekin Büyükarslan, sömestr tatilinin sünnet için en iyi dönemlerden biri olduğunu ifade ederek, operasyonun mutlaka ameliyathane koşullarında yapılması gerektiğini söyledi.

SÜNNET OPERASYONU
Sünnet operasyonu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Konak Hastanesi Sakarya Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gültekin Büyükarslan, sünnetin; dinen, gelenekler veya tıbbi nedenler ile gerçekleştirilen bir operasyon olduğunu söyledi. Op. Dr. Büyükarslan, sünnetin belli bir yaşının olmadığını ancak çocuğun psikolojik olarak cinsel organlarını tanımaya başladığı 3-6 yaş arası girişim çok gerekli ise yapılabileceğini söyledi. Sömestr tatilinin sünnet için en iyi dönemlerden biri olduğunu da belirten Op. Dr. Büyükarslan, cerrahi bir işlem olan sünnetin ameliyathane koşullarında yapılmasının gerektiğini ifade etti.
YENİDOĞAN SÜNNETİ
Yenidoğan sünneti hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Büyükarslan, “Bir bebek en erken doğumu takiben bebeğin uygun olduğu en erken dönemde sünnet yapılabilir. Ancak kişişel görüşüm, doğumu takiben bir gün sonra yapılmasının daha uygun olacağı yönündedir. Bu yolla ailenin ve bebeğin ilk günün koşullarına uyum sağlaması mümkün olacaktır. Sünnet ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası yara bakımı kurallarına uygun davranılırsa her yaşta yapılabilir. Bunun yanısıra üç yaş civarında çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıklarından, bu yaşlarda bölge ile ilgili cerrahi girişimlerde daha hassas olacaklardır. Bu dönemde uygun olmayan koşullarda yapılacak olan bir sünnet girişimi, doğal olarak psikolojik olarak daha fazla etki bırakabilir. Unutulmamalıdır ki yaşça büyük çocuklar da bile yaşıtlarından duydukları hikayeler nedeniyle, uygun psikolojik hazırlık sağlanamadığı takdirde, sünnet travmatik bir girişim olarak hafızada kalabilir” dedi.
YENİDOĞAN SÜNNETİNİN RİSKİ VAR MIDIR?
“Doğar doğmaz yapılan sünnetin riski var mıdır?” sorusunu da cevaplayan Op. Dr. Büyükarslan, “Sünnet yapıldıktan sonra en sık karşılaşılabilecek komplikasyonlar kanama ve enfeksiyondur. Yenidoğan sünnetinin uygulanmasına engel koşullarda, cerrahi girişimin bahsettiğimiz riskleri göze alınmamalıdır. Doğar doğmaz yapılan sünnetin avantajları nelerdir? Öncelikle girişim ile ilgili bilinçli bir hatırlama olmayacaktır. Bebeklerin büyüme potansiyeli yüksek olduğunda yara yeri iyileşmesi hızlı olacaktır. Lokal anestezi ile yapıldığından ameliyat öncesi ve sonrasında aç kalma gereksinimi yoktur. Annenin içerisinde bulunduğu lohusalık dönemi nedeniyle, annenin vücut sıvılarında salgılanmakta olan mevcut hormon ve bir takım proteinler (endorfinler) ile kan savunma sistemi elemanları, emzirme yoluyla bebeğe iletilerek cerrahi girişim üzerinde koruma etkisi sağlayacaktır. Bu koruma faktörleri etkisi ile sünnet sonrası dönemde ağrı giderici ilaç kullanılması gerekmeyecektir. Son olarak, yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde, bölgenin temizliği daha kolay sağlanacağından idrar yolu enfeksiyonu riski azalır” diye ifadeler kullandı.
NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR
Op. Dr. Büyükarslan, son olarak sünnet yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerektiği konusunda da şunları kaydetti: “Sünnet sonrası erken dönemde bebek hemşireleri tarafından bebeğin bakımı üstlenilir ve bakım konusunda aile bilgilendirilir. Yenidoğan bebeklerde sünnet derisi penis başına yapışık olduğundan, sünnet sırasında bu yapışıklığın giderilmesi sonucu penis başı derisi kendini yenileyene dek, alt bezine yapışmaya karşı önlem alınır. İlk yedi gün süresince antiseptikli kremler sünnetli bölge üzerine günde üç kez sürülür. Bebekler sünnet sonrası yedinci gün sünneti yapan doktor tarafından görülür ve banyo izni verilir. Konulan dikişler kendiliğinden eriyerek düşerler alınmaları gerekmez. Son olarak; Sünnet ameliyatı Çocuk Cerrahisi Uzmanları ve Pediatrik Üroloji Uzmanları tarafından yapılmalıdır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz