Sakarya Siyasi Tarihi Böyle Hareket Görmedi

26 Ekim 2018 Cuma, 12:25

Dr. Bilal Hoşgör yazdı…

Şu günlerde ne güzel, ne değerli bir açıklama. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu tüm bürokratlarını toplayıp, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylar çıkabilir. Hiçbir adayla ilgili yorum yapmayın. Siz sadece projelerinize odaklanın. Hizmeti önceleyin, işinizden başka bir şey düşünmeyin” demiş.

Bu açıklamanın devamı da var. İnsan okuyunca neye uğradığını şaşırıyor. Adaylık sürecinin hareketlendiği bu günlerde gerçekten de tam bir ders niteliğinde açıklama olmuş. Her kafadan farklı bir ses çıkıyor bu günlerde. Kimileri benim de hakkım diyor, kimileri ben de isterim diyor, kimileri hani bana hani bana diyor. Siyaset etiği ayaklar altına alınmış. Parti kültürü yok sayılıyor. AK Parti hangi seçimlerde temayülsüz, yoklamasız, anketsiz bir iş yaptı. AK Parti ne zaman bir şehirde aday gösterdiği kişiye; ‘İyi ki aday olduğunu söyledin yoksa biz seni unuturduk aday yapmazdık!’ dedi. AK Parti böyle bir parti mi. Bugün zarar gören kim! Bu hareketler sizce kime zarar veriyor!

Bu anlamda böyle bir bolluk içindeyken Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, muhteşem bir siyasi nezaket gösterdi. Bürokratlarını toplayıp siz işinizle ilgilenin dedi. Bizim işimiz hizmet dedi. Davranışlarımızı başkalarının yaptıkları değil inançlarımız belirler dedi. Sakarya’nın siyasi tarihine de unutulmayacak bir imza atmış oldu. Tam da Toçoğlu’nun vizyonu, misyonu, tavrı ve tarzına yakışan bir şekilde. Bu yüzden Zeki Toçoğlu işte.

Zeki Toçoğlu kavga edecekse Sakarya için eder, Sakaryalılar için eder. Geçtiğimiz günlerde, yıllarda da bunun örneklerini gördük. Zeki Toçoğlu aday adaylarının siyasi ringine çıkmayı tercih etmedi. O, kendi duruşu ve tarzıyla hareket etti. Pek de alışık olmadığımız bir tarz değil mi?

Sabırsız adayları anlıyorum. Şuan için önümüzde bir, iki aylık bir süreç var. AK Parti Genel Merkezi tarafından anketler yapılıyor, belediye başkanları vatandaşlara soruluyor. Ardından parti içi yoklamalar yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar izlediği yöntemler herkesin malumu. Bu sürecin ardından tabi bir isim belirlenecek. Şehrimiz için hayırlı olanı diliyoruz.

Tam bu köşeyi tamamlamak üzereyken telefonuma bir bildirim düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmadan bir son dakika: “Sosyal belediyecilik projeleriyle milletimizin karşısına çıkacağız. Kim ki bu asli misyonunu unutup, partimizi kendi heveslerinin amacı haline dönüştürmeye çalışırsa onunla külahları değişiriz.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz