Sakarya Bu Haberlerle Gündeme Gelsin

27 Eylül 2018 Perşembe, 21:53

Dr. Bilal Hoşgör yazdı

 

 

Yoldan çevirelim bir hemşerimizi ve soralım. Sakarya nasıl haberlerle gündeme geliyor diyelim. Cevaplar hazır: Cinayet, vurgun, mafya, yaralama…

Bir kaç yıldır bundan yana şikayetçiyiz. Ne oluyor bize diyoruz. Sakarya bu haberlerle gündeme gelmemeli diyoruz. Tam bu noktada, medyadan öğrenilen şiddet başlıklı bir yazı yazmayı düşündüğüm geçen hafta başında çok güzel bir gelişme yaşandı.

TRT’nin Sakarya’dan canlı yayınına denk geldim. Hemen kulak kabarttım. Bir baktım Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu. Sırtını vermiş bisiklet parkurlarına. Sakarya’da gerçekleştirilecek bisiklet yarışları hakkında bilgiler veriyor. Ne kadar çok hoşuma gitti. Bir gün sonra yarışlar başlıyor dedi Toçoğlu. Ertesi günü sabırsızlıkla bekledim.

Bir gün sonra televizyonu açtığımda yine Sakarya çıktı karşıma. Canlı yayında bisiklet yarışları. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu startı veriyor ve kıyasıya bir mücadele başlıyor. Ulusal ekranda gün boyu Sakarya bağlantıları, gündemde Sakarya. Hem de bisiklet yarışlarıyla.

Avrupa şehirlerinden canlı yayın olur genelde bisiklet sporu. Yeşilin arasında parkurlar, onlarca yarışçı. İşte tıpatıp aynısı Sakarya’daydı. Sporcuların, yetkililerin açıklamalarına bakıldığında belki de daha fazlası. İşte böyle olmalı Sakarya imajı. Artık şehrimizin yakaladığı ivme iyi değerlendirilmeli. Cinayet, vurgun, mafyacılık haberlerine sarılmamalıyız. Bizim sarılacağımız haberler yatay mimari olmalı, bisiklet olmalı… Sakarya’nın gelişmişliğini gösteren haberlere sarılmalıyız. Böyle yaparsak oluşur gelişmiş şehir imajı.

İki gün süren serüven son bulduğunda şöyle bir bakalım turnuvanın geride bıraktıklarına. Yarışa katılan onlarca yabancı takım, sporcu. Hepsi tanıdı Sakarya’yı. Yapılan parkuru hepsi çok beğendi. Hatta bir iki sporcuya alışveriş merkezinde denk geldim. Aileleriyle yemek yiyorlardı, yanlarında da bebekleri.

Gayet mutlu bir tablo vardı ortada. Bu aile gibi yaklaşık 150 sporcu vardı o hafta sonu Sakarya’da. Ne kadar güzel bir reklam oldu, ne harika bir iş çıkarıldı.

Tüm bu gelişmelere ev sahipliği yapan tesis ise Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası. Kısa süre içerisinde muhteşem bir iş çıkarılmış. Bisiklet otoriteleri de tesisin yeterliliği ve donanımı üzerinde hem fikir. Bu yönde büyük bir irade koyan, projeyi kısa sürede tamamlayan ve yarışların Sakarya’da yapılmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na teşekkür ediyorum. İyi ki Zeki başkan bu projeyi hayata geçirmiş. İyi ki bu yarışlar Sakarya’da yapılmış. Umarım bu örnekler çoğalır.
Ne de olsa her şey Sakarya için.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz