Milletvekili Dikbayır’dan soru önergesi

31 Temmuz 2019 Çarşamba, 00:25

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Hendek Devlet Hastanesi’nde yaşanan Uzman Doktor sıkıntısı ve bazı söylemler hakkında Sağlık Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Devletin başlıca görevlerinden birinin vatandaşlara sağlık hizmeti vermek olduğunu kaydeden Dikbayır, bu kapsamda büyük yatırımlarla açılan Şehir ve İlçe Hastaneleri’nin olduğunu hatırlattı. Dikbayır, bu kapsamda Hendek İlçesi’ne yapılan yüz yataklı hastanenin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek “Hastane açıldığı günden beri sıkıntıları bir türlü çözülememiştir. Hastanedeki doktor eksikliği nedeniyle vatandaşlarımız, çevre illerdeki hastanelere gitmek zorunda kalmaktadır. Hastanede kalp ve ortopedi branşında hiç doktor görevlendirilmemiş, ataması yapılan KBB ve Genel Cerrah uzmanları ise hastaneden ayrılmak istemektedir. Başhekim Uzm. Dr. Sedat Aydın tarafından dile getirilen doktor açığı mazereti ise; ilçe hastalarının doktorlara saldırarak darp etmesi. Başhekimin bu söylemi hastane ile ilgili sorunların daha da büyümesine ve halkın haksız yere suçlanmasından kaynaklı üzüntüye sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Daha sonra sorularını sıralayan Dikbayır,
“Buna göre;
1-) Büyük paralar harcanarak kurulan Hendek Devlet Hastanesi’ndeki personel sıkıntıaı ne zaman giderilecektir?
2-) Sağlık Bakanlığı’nca Hendek Devlet Hastanesi’ne neden doktor ataması yapılmamaktadır?
3-) Doktor atamalarıyla ilgili bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?
4-) Bakanlığınıza hastane çalışanlarının ve doktorlarının saldırıya uğradığı ile ilgili resmi bir şikayette bulunulmuş mudur?
5-) Doktorların hastaneden ayrılmas sebepleri arasında Başhekim Uzm. Dr. Sedat Aydın’ın döner sermayeden faydalandırmaması söylenmektedir. Bakanlığın bu konuda bir bilgisi var mıdır? Varsa nasıl bir tedbir almayı düşünüyorsunuz?”

ifadeleriyle soru önergesini noktaladı.
 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz