Koç Üniversitesi bu yıl da dünyanın en iyi işletme okulları arasına girdi.

21 Ekim 2017 Cumartesi, 22:49

Financial Times tarafından hazırlanan ve dünya çapında Executive MBA programlarının tamamının yer aldığı listenin sıralama sonuçları açıklandı. Executive MBA (EMBA) programlarının değerlendirildiği 2017 sıralamasında Koç Üniversitesi EMBA Programı, 76. sırada yer aldı.

Mezunların program sonrası kariyer gelişimlerinden, programı sunan üniversitenin uluslararası başarısına kadar toplam 16 kritere göre yapılan değerlendirmede, Koç Üniversitesi bu yıl da dünyanın en iyi işletme okulları arasına girdi. Financial Times sıralamasının seçim kriterinde %55’lik ağırlık, mezunlarla yapılan anket doğrultusunda maaş, maaş artışı, kariyer ilerlemesi, iş deneyimi ve elde edilen hedeflerle ilgili toplanan verilerden oluşuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Direktörü Stefan Wuyts, stratejik sezgileri yüksek, birden çok birimde deneyim sahibi, global bakış açısına sahip ve dünya çapında bir lider için gerekli analitik ve informatik yeteneklerle donanmış mezunlar yetiştirdiklerini söyledi. Stefan Wuyts, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü EMBA programının öğrencilerine Türkiye’de ve çevre bölgelerde iş hayatının en zorlu koşullarına karşı beceri ve deneyim kazandıran, başarıyla kurgulanmış tek program olduğunu aktardı. Stefan Wuyts, “Hem Türkiye’de hem de yakın bölgede EQUIS (European Quality Improvement System) akreditasyonu kazanan ilk ve tek okul olan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, Executive MBA ve MBA programlarıyla da lisansüstü işletme eğitiminin önde gelen otoritesi AMBA (The Association of MBAs) tarafından akredite edilmiştir. Bu programın elde ettiği sıralama hem akademik kalitemizi ortaya koyuyor hem de Üniversitemizin ve mezunlarımızın başarılarını gösteriyor” dedi.

Koç Üniversitesi EMBA Programı’nın Türkiye’den ve bölgemizden Financial Times sıralamalarında yer alan ilk program olduğuna dikkat çeken Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü Nida Bektaş: “Koç Üniversitesi EMBA programının dünya çapındaki en iyi ilk 100 program arasında Türkiye’de 1., dünyada 76. sırada olmasından memnuniyet duyuyoruz. Financial Times sıralaması içinde ilk yüzde yer alan tüm programlar, mezunlarıyla fark yaratan programlar.

Araştırma, ağırlıklı olarak mezunlarımızın kariyer gelişimi, gelir artışı ve terfi konusundaki başarısını dikkate alıyor. Programda öğrencilerimize dünya çapında bir eğitim imkanı sağlıyoruz. Ayrıca öğrencilere sunduğumuz “networking” ve sosyal etkileşim fırsatları da öğrencilerimizin hedefledikleri kariyerlerinde ilerlemelerine doğrudan katkı yapıyor.”

Türkiye’nin ilk Executive MBA programı olarak kurulan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü EMBA programı çerçevesinde iş ve yönetim teorisinin temel prensipleri olan ekonomi, muhasebe, iş stratejisi, yönetim ve karar verme bilimi, finans, pazarlama, operasyon yönetimi, yönetim bilgi sistemleri ve uluslararası işletme konularına yer veriliyor.

Koç üniversitesi EMBA programları orta düzey yöneticilerin kariyer gelişimlerine katkı sağlıyor

Koç Üniversitesi’nin EMBA programı, en az yedi yıl iş tecrübesi olan orta düzey yöneticilerin yönetim ve liderlik becerilerini artırarak kariyerlerinin üst seviyelerinde ihtiyaç duyacakları analitik temeli sağlıyor. EMBA Programı, öğrencilerin iş hayatlarını etkilemeden eğitimlerini bitirebilecekleri bir şekilde kurgulanıyor. Eğitim her yıl ağustos ayında başlayarak; başlangıcında ve ders bitimi sonunda ikişer haftalık tam zamanlı iki modül; arada 13 ay boyunca yoğun olarak devam edecek bir ders programını kapsıyor. Eğitim süresinde ayrıca bir haftalık yurt dışı modülü de içeren program, derslerin tamamlanmasından sonra bir proje ile toplam 17 aylık bir süreçte tamamlanmış oluyor. Programa başvurmak için yeterli niteliklere sahip olan adaylar, başvuru koşullarını yerine getirdikten sonra mülakatla değerlendiriliyor.

Güçlü uluslararası bağlantılara sahip Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, öğrencilerine küresel bir deneyim sunuyor

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü (GSB – Graduate School of Business), piyasa ekonomisi ve küreselleşen dünyaya ayak uyduracak üstün nitelikli liderler yetiştirmek amacıyla faaliyet gösteriyor. GSB programlarının her birinde öğrencilerin belirsiz ve çalkantılı durumlarda bilinçli karar alma mekanizmaları geliştirilirken, akademik bilgi iş dünyasındaki uygulamalarla birleştiriliyor. Yüksek lisans düzeyindeki programlara ek olarak, öğrencileri akademik kariyere hazırlamak için “İşletme Yönetimi Doktora Programı” da yürütülüyor. Müfredatı sürekli geliştirilen Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, gerekli bağlantıları sağlayabilme becerisiyle de Avrupa’nın önde gelen okullarından biri konumunda bulunuyor. Modern iş yaşamının gerekliliği disiplinler arası işbirliğini sağlamak üzere diğer okullarla etkin bağlantıları olan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, işbirliğinde olduğu uluslararası ağlar aracılığıyla da öğrencilere küresel bir deneyim sunuyor. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, dünyanın en iyi işletme programlarının kabul edildiği AMBA (The Association of MBAs) akreditasyonuna sahip ve dünya çapında MBA programının geleceğini belirleyen lider bir organizasyon olan “Global Network for Advanced Management – GNAM”ın Türkiye’deki tek üyesi. Aralarında Yale School of Management, London School of Economics, Oxford University, Insead’ın da bulunduğu 25 ülkeden toplam 28 üyesi bulunan GNAM, üyelerine ilgili tarafların birbirleriyle irtibata geçmesini, işletme ve toplumun karşılaştığı liderlik zorluklarını ele almasını sağlayan yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkıyor.

*AMBA( The Association of MBAs): İngiltere merkezli AMBA, sadece uluslararası standartlara uygun olan MBA (İşletme Yüksek lisans) programlarını akredite ediyor.

**EQUIS (European Quality Improvement System): “European Foundation for Management Development (EFMD)” tarafından yönetim ve iş idaresi konularında faaliyet gösteren yükseköğrenim kurumlarına verilen akreditasyon.

Koç Üniversitesi Hakkında

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye’ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 25 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi’nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde %43’ü burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi’nde öğrenim gören 6.541 öğrenci bulunmaktadır. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 12.000’den fazla öğrenci mezun olmuştur. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye’deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz