İyi ki Sakarya Var!

03 Kasım 2018 Cumartesi, 23:10

Dr. Bilal Hoşgör yazdı…

Yaşadığımız şehrin değerini, kıymetini ne kadar biliyoruz? Ne kadar seviyoruz Sakarya’yı? Ne kadar farkındayız Sakarya’nın?

Sakarya, canım Sakarya. Şöyle bir kaldırdım kafamı gökyüzü o kadar yakın ki bana. Gün ışığını aldım her sokakta. Akşam üzeri çıktım evin terasına. Gökyüzü o kadar açık, gökyüzü o kadar ayan beyan. Camilerin kandillerini seçebiliyorum her tarafta. Gösteriyorum dostlara, minareleri bile görebiliyorum evin terasında.

İşte böyle bir şehir Sakarya. Alabildiğine gökyüzü, alabildiğine yeşil. Diğer şehirlerine bakıyorum ülkemin. Farkı çok net ortada değil mi Sakarya’nın.

Bu farkı bir kez daha hissettim hafta başında. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldığı kentsel gelişim zirvesinde çok katlı yapılar hakkında düşünceleri açıkladı. Kurum; ‘Bir zaman ülkemizde yüksek binalar gerçekten ihtiyaçtı. Hem imar planlarının azlığı, hem nüfusun yoğunluğu, kentlere göçün hızı bir şekilde olması yüksek bina ihtiyacını beraberinde getirdi. Ancak yüksek binalar bizleri gerçekten rahatsız ediyor. 30-40 katlı binaları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık dur dememizin zamanı geldi’ dedi.

Bakan bir öz eleştiri yaparak artık yüksek katlı yapmayacağız diyor. Bu anlamda Sakarya 99 depreminden sonra yapı stokunun yüksekliğini korudu. Deprem gerçeğini şehri yöneten idare unutmadı. Büyükşehir Belediyesi yüksek katlılara karşı duruşunu net bir şekilde ortaya koydu ve kendine has Yatay Mimarisiyle yeni bir Sakarya çıktı.

Bu Büyükşehir Belediyesi için bir tercihti fakat müteahhitler için bir zorunluluktu. Büyükşehir Belediyesi bu anlamda gerçekten de ortaya güçlü bir irade ortaya koydu ve Türkiye’ye örnek bir şehir çıktı ortaya.

Evet olaya böyle bakmamız lazım. Hiçbir müteahhit ben evleri 3 katlı yapacağım, 3 katlı yapmak istiyorum demedi. Hiçbir müteahhit bize 3 yeter başka kat çıkmayacağız demedi. Tam tersi bir durumda biz de 20 – 30 katlı yapılardan bıktık diyebilirdik. O gökdelen Orhan Cami’nin siluetini bozdu diyebilirdik. Hamdolsun bu yönde kararlı bir duruş ortaya konuldu. Ve bir kaç satır önce de dediğim gibi kendi kendine oluşan bir durum değildi bu. Bu yatay mimarinin de bir mimarı var.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz