il Emniyet Müdürü Kaya’dan çarpıcı açıklamalar

04 Mart 2019 Pazartesi, 15:13
İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, ziyaret ettiği Bizim Sakarya Gazetesi’nde çarpıcı açıklamalarda bulurdu.
Silahlı şiddet olaylarında Sakarya’nın Türkiye beşincisi, Marmara ikincisi olduğunu söyleyen İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya; “Umut Vakfı tarafından yapılan ‘Türkiye Silahlı Şiddet Haritası 2018’ adlı çalışmada Sakarya’nın Türkiye’de 5, Marmara Bölgesi’nde 2’nci sırada olduğunu gördüğümde çok şaşırdım. Dedim; ‘Bunda bir yanlışlık olmalı, bir araştıralım.’ Hadi İstanbul’u anladık, onun birinciliğini alamayız da Bursa, Kocaeli dururken nasıl şiddette ikinci sıraya oturuyoruz? Ama maalesef sonuç doğruymuş” diye konuştu.
“VAHİM DURUMDAYIZ”
Sakarya’da kasten öldürme vakaları noktasında vahim bir tablo olduğunu kaydeden Kaya, “Bence bu şehrin kronik sorunu, herkesin demiyorum, şiddet meyillisi patolojik bir grubun olması. İçinde sürekli suç düşünceleri barındıran bir yapı var. Bizim hedefimiz de bu yapıyı kırmaya yönelik. Biz, nüfusa oranla adam öldürmede gerçekten vahim bir durumdayız. Hele hele silahla adam yaralama daha da vahim” ifadelerini kullandı.
“SORGULAMADAN VİCDANI SIZLAMADAN”
Göreve başladığım her yerde şehrin polisi yönünden önceliklerini tespit ettiğinin de altını çizen Kaya; “Burada en önemli öncelik bu. Bu da sadece polisiye hizmetlerle önünün alınacağı bir durum değil. Basına, ailelere, eğiticilere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Bu kafanın değişmesi lazım. Sakarya görev yaptığım altıncı il. Bu kadar kafasına estiğinde sorgulamadan, vicdanı sızlamadan adam vurma olayını burada gördüm. Ben bunu, kendimi bu şehirli kabul ederek söylüyorum. Bunu, gerçekten neşter vurulması gerektiğine inandığım için söylüyorum” diye konuştu.
OKUL KENARLARINDA SİGARA SATANLARA CEZA GELİYOR
Kaya, yeni hayata geçecek bir uygulamayı da ilk kez Bizim Sakarya Gazetesi’nde açıkladı. Kaya, “Yeni bir konu. ‘Dal sigaralar’ var ya, okul kenarlarında tek tek satılan sigaralar. Yeni bir düzenleme geldi. Tek dal sigara satanlara, okul kenarlarında tek tek sigara satanlara 5 bin ila 10 bin lira arasında para cezası verilecek. Bu uygulama 1 Nisan 2019 tarihinde başlayacak” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz