Geyve Ayvası Japonya yolunda

26 Ekim 2017 Perşembe, 10:48

Geyve Ayvasına ilgi her geçen gün artıyor. Katar’ın ardından Japonların da ayvaya ilgi göstermesi ilçe koordinasyon toplantısında masaya yatırıldı. Yeni ekim alanları ve verimin artırılması için çalışmalar yapılacak
Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerine ihraç edilen Geyve Ayvası son olarak Rusya ve Katar’a gönderildi. Japanya’nın da ayvaya ilgi göstermesi yöneticileri harekete geçirdi. Geyve’de Kaymakam İlyas Memiş başkanlığında yapılan toplantıda yeni ekim alanları ve verimin artırılması konuşuldu
FİDAN DAĞITILACAK
Kaymakam İlyas Memiş, Belediye Başkanı Murat Kaya, İlçe Tarım Müdürü, Ziraat Odası Başkanı, Sula Birliği ve ayva üretiminin yoğun yapıldığı köylerin muhtarları buluştu. Namı her geçen gün yayılan Geyve Ayvası’nın ekim alanlarını artırmak için fidan dağıtılması başta olmak üzere birçok konu masaya yatırıldı. İlçede yıllık 65 bin ton olan ayva hasadını artırmak için yapılan eylem planında ilk olarak üreticiye ayva fidanı dağıtılması kararlaştırıldı.
VERİMİ ARTIRILMALI
Ayvanın Başkenti Geyve sloganıyla tanıtımına başlanan meyveye ilgi her geçen gün artıyor. Geyve Kaymakamı İlyas Memiş başkanlığında yapılan koordinasyon toplantısında elektrikli sulama, bölgesel üretim dahil birçok konu konuşuldu. Katılımcılar, ayvanın verimi ve pazarlanması konusunda ayva birliği kurulmasına karar verirken yeni talepleri karşılamak için verimi artıracak adımların hızlıca atılması kararlaştırıldı.
ÜRETİCİ KAZANACAK
Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ilçede yetişen bütün ürünlerin daha değerli olması komplike bir çalışma yapıldığını ancak ayvanın lokomotif olduğuna dikkat çekerek “Bizler üreticimizin yüzünün gülmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bir aksilik olmazsa bahar döneminde yöresel ürün üretim merkezimiz faaliyete geçecek. Ayva dahil bütün ürünlerimizi orada işleyeceğiz. Sebze-meyve ambarı Geyve’nin ürünlerini popüler yapacağız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz