80 Şehirden neden farklıyız

29 Ağustos 2018 Çarşamba, 19:12

 

Doç.Dr.Bilal Hoşgör yazdı

99 depremini yaşadım bu şehirde. Yıkılan binalar, enkaz altında kurtarılmayı bekleyen insanlar, acı, keder, korku. Bir çok duyguyu aynı anda yaşadık o dönemde. Ardından şehrin geleceğini merak ettik tabi. Her 30 yılda bir deprem yaşayan bir şehrin geleceği nasıl olacaktı.

Bu gelecek vizyonu ile ilgili iki farklı görüş vardı ortada. Gelişen mühendislik mi kazanacaktı yoksa şehre özgü bir mimari mi ortaya çıkacaktı. Şehrin geleceğini belirleyen bu çekişmenin galibi kim olacaktı. Mühendislik gelişti, inşaat teknolojileri ilerledi, artık her zemine istenilen yükseklikte depreme de dayanıklı yapılar yapılabilir düşüncesinde olanlar işin bir tarafındaydı. Bir de az katlı yapılaşmayla yeşilin ve mavinin önü kesilmesin, çocukların ayakları topraktan kesilmesin diyenler. Ya diğer 80 şehre benzeyecektik ya da kendimize has bir mimari geliştirecektik.

İşte tam bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun depremin yıldönümünde yaptığı şehir sunumunun haberi düştü önüme. Başkan Toçoğlu burada imarın, mevcut 3 katlı yapılaşmanın arkasında durduğunu ve duracağını söylemiş özetle. Bu sürecin elle tutulur örneklerini vermiş başkan. Depremde yıkılan binaların yerine inşa edilen yapıları da göstermiş.

Evet deprem olalı 19 sene oldu. Zamanla unuttuk depremi, depremde ne yapmamız gerektiğini. Ama şehrin yapılaşmasının da bu duruma olumlu bir katkısı olmadı mı! Depremin ardından Sakarya yeni mimarisiyle ortaya çıkmasaydı 15 katlı bir binanın 12. katındaki bir akrabamızı ziyarete gidebilirdik. Ülkemizin diğer şehirlerine gittiğimizde gördüğümüz yüksek katlılar bizim de etrafımızı sarabilirdi. Biz de gökyüzünü bu yüksek katlıların arasından görmeye çalışabilirdik. Toprağa basmak için 12,13 kat aşağı inmemiz gerekebilirdi. Evet bu senaryoların hepsi gerçek olabilirdi.

Burada da yöneticilerimizin tavrı ağır bastı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, deprem zamanında Serdivan Belediye Başkanıyken başlattı çalışmaları ve şimdi şehir genelinde  sürdürüyor. Arkasında duruyor yatay mimarinin. Geçtiğimiz günlerde de Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli çok katlı yapılaşmaya hayır dedi. Mecliste 2 yıldır beklettiği, yüksek katlıların önünü açacak maddeyi reddetti.

Evet, depremin izlerini sildik, siliyoruz hafızalarımızdan ve yöneticilerimiz de bize yardımcı oluyor. Her ne kadar gelişse de mühendislik, az katlılara alıştık artık biz. Çok katlılar bize iyi gelmezdi, bu tramvayı daha da zor atlatırdık. Şimdi işte 80 şehirden de farklıyız. İnşallah bu böyle de devam edecek. Sözünü de aldık Başkan Toçoğlu’ndan. Deprem şehitlerine söz verdi Toçoğlu, yüksek kata asla izin vermeyeceğiz, yatay mimariyi savunmaya devam edeceğiz dedi. İçimizi rahatlatıyor bu açıklamalar. Başkan Toçoğlu yatay mimarinin arkasında durmaya devam ediyor. Biz de Toçoğlu’nun arkasında duruyoruz, duracağız.

*Şöyle de bir bilgi vermiş olalım; internete hangi şehirlerde kat sınırlaması uygulanıyor diye bir yazın karşınıza Kadıköy’de 15 kat sınırı iyi oldu, evet bu 5 kat sınırı muhteşem gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Diğer 80 şehirde durum bu!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz